Bazılarının büyük sancılarla geçirdiği, bazılarınınsa diğerlerine nazaran daha sakin ama ciddi ve kökten değişimler yaşadığı ergenlik dönemi her anne babanın korkulu rüyasıdır. Yetişkinliğe bir geçiş süreci olan ergenlik döneminde yaşanan değişimler ve bu değişimlerin sonuçları biyolojik, çevresel, bireysel, aile ya da arkadaş gibi etkenler nedeniyle her çocukta farklı şekilde kendini göstermektedir. Görülen bu farklılıklar özellikle cinsiyetler arasında çok net bir şekilde görülmektedir.

12 – 13 – 14 Yaş Kız Çocuk Psikolojisi

Erkek çocuklarına nazaran ortalama iki sene önceden ergenlik dönemine giren kız çocukları için özellikle 12 yaş çok kritik bir dönemdir. 12 yaş itibariyle kız çocukları kendilerindeki değişimlerin farkına varmaya ve ergenliğin ilk zorluklarıyla karşılaşmaya başlarlar. Bu zorluklardan en az çocuklar kadar anne babalar da etkilenirler. Ön ergenlik olarak kabul edilen 12-13 yaş hem kız çocukları hem de anne babalar için oldukça karmaşık bir dönemdir. İçinde bulunulan bu dönemde kız çocukları ne tam olarak birer yetişkin olmuşlar ne de tam olarak çocukluktan çıkabilmişlerdir. Bu dönemdeki kızlar kendilerindeki değişimlerin bir sonucu olarak yetişkin gibi davranmaya başlarlar. Buna karşın anne babalar onlara hala birer çocukmuş gibi davranmaya devam ederler. Bu iki farklı yaklaşım da ergenlerle ebeveynler arasında süregelen çatışmanın temelini oluşturur.

Ön Ergenlikte Kız Çocuklarda Yaşanan Değişimler

Normalden çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşen fiziksel değişimler, kız çocuklarında önemli psikolojik ve davranışsal sonuçlara neden olmaktadır. Göğüslerin hızla büyümesi, kadınsı hatlara sahip olmaya başlanması, hızlı ve erken başlangıçtan dolayı erkeklerden daha uzun ve iri olma durumu gibi yetişkinliğe yaklaştıran fiziksel değişimlerin yanında duygusal ve zihinsel olarak yetişkinliğe hazır olunmaması kızlarda zaman zaman kendi içlerinde çatışmaya neden olmaktadır. Diğer bir deyişle, bir yandan yetişkin olmak isterken diğer taraftan ne yapması, nasıl davranması gerektiğini tam olarak bilmemek onlar için başlı başına bir sorun. Bunlara ek olarak vücutlarındaki bu değişimden dolayı toplumsal baskıyla karşı karşıya kalmak kız çocuklarının yaşadıkları çatışmayı daha da güçlü yaşamasına neden olmaktadır.

12 – 13 – 14 Yaş Kız Çocuk Psikolojisi ve Fiziksel Değişimler

Fiziksel değişimler, kız çocuklarının davranışlarına ve psikolojilerine direkt etki eder. Bu nedenle çeşitli sebeplerden dolayı kız çocukları vücutlarındaki değişimleri saklama ya da bunlardan utanmaya yatkındırlar. Bu nedenle vücutlarını saklama, fiziksel olarak kendilerini beğenmeme gibi davranışlar sergileyebilirler. Bu aşamada kızların bedenleriyle barışık olmalarını sağlamak dikkat edilmesi gereken bir konudur. Hızla gerçekleşen fiziksel değişimlerin yanında regl olmaya başlamasıyla birlikte kız çocukları başa çıkmaları gereken yeni bir değişiklikle karşı karşıya kalırlar. Regl dönemi ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmayan ya da hiç bilmeyen kız için bu durum üstesinden gelmesi daha da zor bir hal alır. Bu nedenle kız çocuklarını regl olmadan önce yavaş yavaş bu duruma hazırlamak ve gerekli bilgileri vermeye başlamak çok önemlidir.

Yaşanan fiziksel ve psikolojik değişimlerle beraber 12-14 yaş dönemindeki çocuklar birçok konuda çok daha meraklı olmaya başlarlar. Merak ettikleri konuların başında cinsellik gelmektedir. Kendilerini de keşfetmeye başladıkları bu dönemde daha çok soru sormaya ve sorularına cevap aramaya başlarlar. Burada önemli olan nokta sorulan bu soruların cevapları herhangi bir yargılama ya da tersleme olmadan ebeveynler tarafından verilmesidir. Böylece böyle kritik konuların cevaplarını almak için başkalarına gitmek zorunda kalmazlar.

Ergenlik Çağındaki Kızımla Nasıl Konuşmalıyım?

Ergenliğin ilk yılları olan 12-14 yaş dönemi kız çocukları için olduğu kadar ebeveynler için de oldukça zorlu geçmektedir. Kısa bir süre öncesine kadar çocuk olarak gördükleri kişilere şimdi bir yetişkin gibi yaklaşmak anne babalar için de karmaşık ve kabul etmesi güç bir durumdur. Ancak bu süreci hem çocuk hem de anne baba açısından sağlıklı ve sancısız bir şekilde yönetmek öncelikle ebeveynlerin elinde olan bir şeydir.

Ön ergenlik döneminde yaşanacak değişimlere kız çocuklarını önceden hazırlamak başlangıç açısından önemli bir konu. Bu dönemde yaşayacakları şeylere karşı ne kadar hazırlıklı ve bilgili olurlarsa bu durumları o kadar kolay karşılayabilir ve bunların üstesinden gelebilirler. Bu süreçte söylenmesi gereken ilk şey yaşadığı ya da yaşayacağı her şeyin normal ve herkesin başına gelen bir durum olduğudur. Hatta bu değişimler onun büyüdüğü ve sağlıklı bir birey olduğu anlamına geldiğini söylemek etkili olacaktır. Annelerin kendi yaşadıklarından örnekler vermesi durumu daha da normalleştirecek ve anne ile kızın iletişimini de güçlendirecektir.

Çocuklarla özellikle kız çocuklarıyla cinsel konulardan, cinsiyetlerden konuşmak genellikle ebeveynlerin en zorlandıkları konudur. Ancak bu dönemde artan merakın ebeveynler tarafından giderilmesi, ama bunu yaparken kızma, ayıplama ya da cinselliği kötü bir şeymiş gibi göstermekten kaçınılması çok önemlidir. Çünkü bu dönemde edindiği bilgiler ve aldığı tepkiler ileride bu konuyla ilgili ciddi problemler yaşamasına neden olmaktadır. Çocukların bu konudaki merakını görmezden gelmenin aksine merak ettiklerini sormaya teşvik etmek önemlidir. Böylece merakını gidermek için başkalarına gitmek zorunda kalmayacaklar hem de bir noktaya kadar bu durum ebeveynler tarafından kontrol altına alınmış olacaktır. Ancak cevap verirken daha da merak uyandıracak bir tutum sergilememeye özen gösterilmelidir.

Kendileriyle barışık, özgüven problemleri yaşamayan sağlıklı kız çocukları yetiştirmek için ergenliğin başlangıç dönemi olan 12-14 yaş döneminde onları anlayan ve destekleyen bir tutumda olmak önemlidir. Bu süreci yönetmekte ya da bir şeyleri açıklamakta problemler yaşandığı takdirde profesyonel bir yardım almak faydalı olacaktır.

Uzman Klinik Psikolog Beliz EREREN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.