Yeni bir Sen
2021'de Yeni Bir Sen

Eşine az rastlanır bir yıldan, 2020’den çıkmamıza az bir zaman kaldı. Yepyeni bir yılın gelmesiyle birlikte yeni yıl hedefleri, planları, istekleri de ortaya çıkmaya başladı. 31 Aralık aslında bizim için hayali bir eşik, yeni bir sayfa açabilmemiz için bir fırsat. Bu hayali eşik sayesinde kendimize yeni fırsatlar yaratıyor, yeni yollar belirliyoruz. Yoksa büyük hayaller, umutlarla bitirdiğimiz 31 Aralık sonrası yine aynı hayata, aynı işe, aynı okula, aynı sorumluluklara uyanıyoruz. Değişen bir şey olmuyor aslında. Elimizdeki tek şey kendimizi istediğimiz yönde değiştirmek için yeni bir fırsat. “2021’de Yeni Bir Sen” çok çekici geliyor kulağa.

Bu denli zorlu, bütün dengemizi bozan bir yıldan sonra koskoca bir yıl için planlar yapmak önceki senelere nazaran biraz daha zor gelebilir. Her şey için zamanımız ve fırsatımız olduğunu düşündüğümüz bir zamanda durumun aslında pek de öyle olmadığını gösterdi bize 2020. Bu nedenle yeni yılın, 2021’nin hedeflerini de geçtiğimiz yıldan öğrendiklerimize göre belirleyelim. Madde madde ne yapılması gerektiğinden çok nasıl yapılması gerektiğine odaklanalım.

Neye ihtiyacımız olduğunu, ne istediğimizi bilirsek ve bunlara ulaşmak için plan yaparsak zaten yapılması gerekenler kendiliğinden belirlenecektir. Bu sayede bu yapılması gerekenler zorunluluktan çok hedefimize ulaşırken kullanacağımız araçlar olacaktır.

Yeni Bir Ben
Yeni Yılda Yeni Bir Sen

2021’de Yeni Bir Sen İnşa Et

  • Sürekli erteledikleriniz listenizde ilk sırayı alsın.

2020 yılı bizlere bir kez daha isteklerimizi, ihtiyaçlarımızı ertelemememiz gerektiğini gösterdi. Her zaman yapmak istediğimiz ama doğru zamanı, hazır olmayı bekleyerek erteledikçe hiç gerçekleştiremediğimiz isteklerimizi, ertelemeden, tam anlamıyla hazır olmayı beklemeden ilk fırsatta yapmamız gerektiğini hatırlattı. Bu nedenle yeni yıl hedeflerinizin olduğu listenizde ilk sıraları çeşitli nedenlerle ertelediğiniz isteklerinize ayırın. Önceliğiniz bu istekleriniz, ihtiyaçlarınız olsun. Sorumluluklarınız zaten siz listeye eklenmeseniz de yapılmak için orada duruyorlar. Bu yılda kendinize belirlediğiniz sorumluluklarınız isteklerinizi gerçekleştirmek olsun.

  • Kendinizi, duygularınızı daha çok ifade edin.

Bu senenin başrolü siz olun. Sevdiğiniz kişiler için bir şeyler yapmak çok önemli. Ama bu sene sizin kendinizi, duygularınızı, olayların ya da kişilerin davranışlarının sizi nasıl etkilediğini daha çok dile getirin. İnsanların sizi duymasına izin verin. Siz de kendi sesinizi duyun. Karşınızdaki kişilerin sizin için ne ifade ettiğini söyleyin. Gerektiği yerlerde hiç düşünmeden hayır deyin. Bir ihtiyacınız varsa ve bu birinin yardımıyla olacaksa çekinmeden gidin ve isteyin.

  • Sağlığınız her zamankinden daha ön planda olsun.

Geçtiğimiz yılın bir numaralı konusu hepimiz için sağlık oldu. Sözde sağlığımız her zaman bizim için öncelikli sırada oluyor. Fikren bu şekilde olsa da bunun davranışlarımız ve alışkanlıklarımızla da desteklenmesi gerekiyor. 2020 yılı, sağlığın gerçekten her şeyden önde olması gerektiğini bizlere  gösterdi. Bundan yola çıkarak yeni yıl hedeflerinize sağlığınıza önem verdiğiniz maddeler ekleyin. Bu maddeler yediklerinize dikkat etmek, kilo vermek, spor yapmak, hayatınıza rutin olarak egzersiz vb etkinlikleri katmak ve daha birçok farklı seçenek olabilir. Hangisi olduğuna siz karar verin. Sadece sağlığınızı öncelik olarak almayı unutmayın. Gerçekleştirmek için kendimizi paraladığımız o işleri sağlığımız yerinde olmadığı sürece ne yaparsak yapalım gerçekleştiremeyiz.

  • Gerçekçi bir listeniz olsun.

Listenizde öncelikle hayalleriniz, istekleriniz olsun, evet. Ancak bunları yaparken gerçekçi bir taraftın olması da ayrıca önemli. Hedefleriniz ne kadar gerçeğe yakın olursa arada dönüp listeye baktığınızda o kadar motive ve istekli olursunuz. Örneğin, kendinize yıllık okuma hedefi koyuyorsanız bunun gerçekleşme ihtimaline de bakın. Ne yaparsanız yapın okuyamayacağınız bir sayıyı hedef olarak belirlemek sizi motive etmekten çok karamsarlığa ve umutsuzluğa sürükler.  Zaten kitap okuma hedefini zorunluluktan değil, kendinize vakit ayırmak için, merak ettiğiniz yazarları okumak için ya da edebiyat alanında kendinizi geliştirmek için belirleyin. Sonrası zaten zaman içerisinde şekillenecek ve kitap okumak bir sorumluluk olmaktan çıkacaktır.

2021 yılı hepimiz için hayallerimizin gerçekleştiği, olmak istediğimiz noktaya, kişiye daha çok yaklaştığımız ve en önemlisi sevdiklerimizle birlikte, onlara sarılabildiğimiz sağlıklı bir yıl olsun.

Uzman Klinik Psikolog Beliz EREREN

Ataşehir/İstanbul Psikolog

Ergen, Yetişkin, Çift ve Aile Terapisti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.