Aile Terapisi - Ataşehir - Psikolog

Son zamanlarda aile sorunlarının dile gelir bir durum olduğunu sevinerek söylemeliyim.’’Bu duruma neden sevinilir?’’ dediğinizi duyar gibiyim. Ülkemizde uzun zaman konuşulamayan, hep dört duvar arasında kalan ve çözüm aranmadan üstü kapanan  problemler ailelerin birlikte yok olmasına neden olmuştur. Ülkemizde son zamanlarda uzmandan yardım alma oldukça yaygınlaştı,bu durumu oldukça olumlu bir davranış olarak yorumluyorum. Toplumumuzda çok büyük önem atfedilen aile kurumu için, toplumun en küçük yapı taşıdır.’’ tanımı; aile nedir? sorusu karşısında baya yetersiz kalan bir tanımdır.

Aile nedir?

Toplumun en önemli sosyal kurumudur, toplumu meydana getiren kurumların temelidir, aynı gaye üzerinde anlaşan ve birlikte çalışan kimselerin bütünüdür, karı-koca ve çocuklardan oluşan toplumun en küçük aynı zamanda toplumun en büyük yapı taşıdır. Gibi çoğaltabilirim.

Bu tanımdan ve deneyimlerimden yola çıkarak toplumu meydana getiren bir kurum olması itibari ile bu kurumda, birinde hastalık olması demek,ailenin ve aileyle birlikte toplumun hasta olması muhtemeldir.

Aile terapisti bu doğrultuda güvene dayalı bir ilişki kurmakla sorumludur.

Danışanların bilgilerini, paylaşımlarını gizli tutar ve değerlere saygı duyar.Aile terapisti, ailenin bütün bireylerine karşı aynı mesafede olmakla yükümlüdür. Çünkü aile terapisinde çalışılan konu aile bireyleri değil,aile sisteminin kendisidir.

Aile terapisi nasıl yapılır? Sizi neler bekler?

Terapilerde üzerinde durulması gereken konular arasında;

-Aile bireylerinden birinin bozukluk olarak gördüğü bir konuyu, ailedeki diğer bireylerin de nasıl baktığı önemlidir. Bozukluk nasıl doğmuştur ve bu bozukluğu kimin başlattığı ve geriye kalan aile bireylerinin bunu nasıl yorumladığı üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biridir.

-Birçok aile terapiye geldiğinde; ‘terapiden ne beklendiğini’ mutlaka sorarım.Bu soruya cevap vermekte ilk etapta ifade etmekte zorluk yaşadıklarını çok sık gözlemledim.  Ailenin terapiden ne beklediği de sorunun çözümünde önemli bir rol taşımaktadır. Danışanların, terapiye başvurma nedenleri sorduğumda ilk olarak ‘hayal kırıklıkları’ olarak ifade ettiklerine çok sık rastlıyorum. Terapiler ilerledikçe beklentilerin ne kadar gerçekçi olduğu ve altta yatan temel sorunun ne olduğu anlaşılmaya çalışılır.

Bu gerçekçi olmayan beklentilerin yerine daha gerçekçi hedefler konulması sağlanarak, bireylerin kendilerine düşen sorumluluğu almaları konusunda yardımcı olmaktır amaç.

Aile terapisinde bu değişkenler çok fazladır. Problem karşısında her biri ne tür savunma mekanizmaları geliştirdi ve bununla başa çıkabilmek için neler yaptığı?

Ailenin yapısı ve dinamikleri terapi ortamında bir çok ipucu vermektedir ve anlaşılması gereken en önemli konulardan bir tanesidir.

Terapistin her şeyden önce yansız bir tutumla ailedeki hastalığın kaynağını,doğuş nedenlerini ve tedaviye  hangi yolla gidileceğini iyi saptaması gerekir.

Çiftlerin yardım alma isteklerinde  bir çok değişken vardır. Bunlar arasında ebeveyn olmak ve çiftlerin birbirlerinin ebeveynlik lerini sorgulamaları, anne-baba olmayı,farketmeden de olsa eş olmaya tercih etmiş olmaları bu değişkenlerin en önemlilerinden biridir.

Ebeveynler çocuklarına yardım ederken, genellikle kendi kırgınlıklarıyla yüzleşirler. Aile içi şiddetin olması, alkol-madde kullanımı, aile üyelerinden birinde önemli bir sağlık sorunun olması, uyum sorunları, cinsel sorunlar, depresyon, çocuk yada ergende görülen davranış değişiklikleri, aile ortamında yaşanan gerilim gibi etkenler çiftlerin yardım alma değişkenleri arasında bulunur.

Sorunlu bir evliliğin yükünü taşımak bireyler üzerinde oldukça olumsuz bir etki bırakır. İleri düzeyde kaygı ve depresyona yol açar.

Çatışmalar büyümeye başladığında aileye etkisi artmakta ve bu ailede büyüyen çocukların diğer çocuklardan daha fazla probleme sahip olmaları muhtemel bir sonuçtur.

Evliliklerde problemler çıkmaza girmeden önlem alıp, problemi tespit ederek çözümlemek en doğru yöntemdir.

Aile terapisinde izlediğim yollar;

ailenin toplum ile bütünleşmesini sağlayarak, bireysel farkındalık yaratmaktadır. Çiftler arasında var olan cinsel problemlerin kaynağını bularak yakınlaşmayı sağlamaktadır.

Aile üyelerinin her birinin özerkliğinin, aileden uzaklaşma olmadığını ve bu bağlamda iletişimi arttırmayı sağlamak,aile bireylerinin birinde var olan tıbbi ve ruhsal hastalıkları karşısında sorun çözme becerisi kazandırmaktadır.

Aile üyelerinin duygusal ve fiziksel gereksinimlerinin algılanması ve bu doğrultuda doyurulmasına katkı sunmaktır.Aile ve evlilik içi çatışmalar ile ailenin farketmeden de olsa toplumla olan çatışmaların çözümlenmesine katkı sağlamaktır.

Aile terapilerinde uygulanan teknikler, aileye iletişim kurmayı öğreterek problem çözme ve problemler çözülürken az zararla üstesinden gelebilme becerisi kazandırır.  

Evlilik terapisi aileye yeniden ilişki kurma,kişilik özellikleriyle kabul etme,uzlaşılamayan konularda  kabul etmeyi ve kabul görmeyi sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.