Çocuğumu Neden Dışlıyorlar
Arkadaşları Çocuğumu Neden Dışlıyor

Çocuklar da yetişkinler gibi sosyalleşmeye ve akranları ile ilişki içinde bulunmaya ihtiyaç duyar. Bu yüzden onlar için arkadaşlık kurmak, oyunlara katılmak, yaşıtlarıyla vakit geçirebilmek oldukça değerlidir. Fakat özellikle çocukları okula başladıktan sonra, aileler “Arkadaşları çocuğumu neden dışlıyor?.” “Arkadaşları çocuğumu aralarına almıyor.” gibi serzenişlerde bulunabiliyor. Dışlanmak, bir çocuk için en istenmeyen ve duygusal olarak yıpratıcı durumlardan biridir. Peki bu durumun sebepleri neler ve çocuklar akranları tarafından istemedikleri durumlarla nasıl başa çıkabilirler?

Arkadaşları Çocuğumu Neden Dışlıyor?

Özellikle ilkokul çağındaki çocuklarda “Arkadaşlarım beni aralarına almıyor!” şikayetini fazlaca duyuyoruz. Burada çocuğun elinden tutup zorla diğer çocukların arasına sokmak yerine öncelikle durumun nedenlerine bakmalıyız.

Özellikle oyun kurallarına uymayan çocuklar arkadaşları tarafından istenmeyen çocuk durumuna düşebiliyor. Oyunlarda kurallara uymamak ne kadar normal bir şeymiş gibi görülse de çocuğun hem o anki hem de ilerideki yaşantısında problem olacak şeylerin göstergesi olabilir. Öncelikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun bir göstergesi olan oyun kurallarına uymama, sırasını bekleyememe, sıralı yönerge alamama çocukların arkadaşları tarafından dışlanmasının altında yatan neden olabilir. DEHB ihtimaline karşı diğer belirtilerin varlığı da kontrol edilmeli, yok sayılmamalı.

Yine kurallara uymamaktan yola çıkacak olursak, yaşadığı evde sınır kavramı öğretilmemiş çocuklar akranları arasında istenmeyebilir. Sınırları öğrenmemiş çocuklar, arkadaşları oynarken oyunun kuralları dışına çıkabilir, yenildiğinde mızıkçılık yapabilir, diğer çocukların sıralarına geçmeye çalışabilir. Bu durumda diğer çocuklar rahatsız olup onu dışlayabilirler. Unutmamak gerekir ki çocukların hayatlarında kuralların ve sınırların olmaması yaşamlarının her döneminde karşılarına problem olarak çıkabilir.

Çocuğunuz, içinde bulundukları arkadaş grubunda yönetici rolü üstleniyor ve arkadaşları üzerinde otorite kurmaya onları yönetmeye çalışıyorsa yine arkadaşları tarafından dışlanabilir. Çocuğun zeka düzeyi ve mizacı, bu rolü üstlenmek istemesiyle yakından ilintilidir.

Arkadaşlarına küfür eden, problemlerini vurup kırarak çözmeye çalışan çocuklar, arkadaşları tarafından dışlanan çocuklar arasında olabilir. Bu noktada en büyük görev ailelere düşüyor elbette. Daha önce pek çok kez de bahsettiğimiz üzere çocuklar sorun çözme becerilerini, ailelerinden öğrenirler. Evde birbirine bağıran bir anne baba ile yaşayan çocuk problemleri şiddetten başka bir yolla çözmeyi bilmez. Bu da arkadaşları tarafından dışlanan ve istenmeyen biri olmasına sebep olabilir.

Bazen “Ne kadar da akıllı uslu” dediğimiz çocukların da arkadaşları tarafından dışlandığına şahit oluyoruz. Bu çocuklar genellikle ilişki başlatmayı ve sürdürmeyi öğrenmemiş çocuklar oluyor. Arkadaşlık ilişkilerinde çekingen, öz güven eksikliği olan çocuklarla özellikle bu konularda çalışılmalı.

Arkadaşları Çocuğumu Dışlıyor, Ne Yapmalıyım?

Çocuğunuzun arkadaşlık ilişkileri gelişimi açısından oldukça önemlidir. Okul çağındaki bir çocuk genellikle anne babasından çok akranlarıyla vakit geçirmek durumundadır. Geçirilen bu zaman duygusal gelişimlerini ve kimlik gelişimlerini desteklemeli, pozitif yönlü bir değişime neden olmalıdır.

“Çocuğum arkadaşları tarafından dışlanıyor” diye düşünüyorsanız önce bunun nedenini bulmak gerektiğini unutmayın. Çocuğunuzu bir gruba dahil olması için zorlamayın. Bu durumdan ötürü onu kesinlikle suçlamayın. Sorunun nedenini bulduktan sora gerekirse okuldaki öğretmenlerinin ve okul psikolojik danışmanının desteğini de alarak problemin çözümüne odaklanın. Aile içindeki iletişim şekillerinden başlayarak çocuğunuzun problemini çözmesine destek olmalısınız. Çocuğunuz hala akranları ile iletişim kuramıyor, dışlanıyorsa daha profesyonel bir destek olabilir, bir çocuk ruh sağlığı uzmanıyla görüşebilirsiniz.

Psikolojik Danışman Gamze Nur Belek

İstanbul Ataşehir Oyun Terapisti

Çocuk, Ergen ve Aile Danışmanlığı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.