Ayrılık Acısı ile Başa Çıkma

Değer verilen bir şeylerin yitirilmesi, son bulması her zaman kişiye acı ve mutsuzluk veren, kişinin hayatını etkileyen bir durum olmuştur. Sevgiliden, eşten ayrılmak da bunlardan bir tanesidir ve ayrılık acısıyla başa çıkmak zordur. Sevgiliden ayrılmak sadece bir kişiden ayrılmak değil, hayatının bir kısmını paylaştığın, hayatında önemli bir yere sahip olan ve bir bakıma alışkanlık haline gelmiş olan kişiden ayrılmaktır. Ayrılığı zorlaştıran kısım da sevgiden çok varlığına alışılan kişinin gitmesi ve ona duyulan özlemdir. Ona olan sevginiz durumu ne kadar zorlaştırsa da bazı anlarda, bazı durumlarda birlikte yaptıklarınızın aklınıza gelmesi ve bunlara duyduğunuz özlem sizi en çok etkileyen şeydir.

Ayrılık Acısı ile Başa Çıkmak

Ayrılık, yani bir ilişkinin sonlanması, yas döneminde yaşanan birçok duygunun ve tepkinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu dönemde de inkâr, öfke, korku, üzüntü, pazarlık süreçlerinden geçilir ve bütün bunların sonunda kabul ve rahatlama gelir. Ancak bu süreç burada yazıldığı kadar kolay bir şekilde ilerlemez tabii ki. Öncelikle güzel anılar akla gelir ve bir türlü peşinizi bırakmaz. Ancak ayrılık kararı almanıza o güzel anılar etkili olmadı, bunu unutmayın.

Ayrılık Acısı ile Başa Çıkma

Ayrılık Acısıyla Başa Çıkmak ve Ayrılık Sürecini Daha Kolay Atlatabilmek İçin Bazı Öneriler

Ayrılık süreci ne kadar zorlu ve acılı da olsa üstesinden gelinemeyecek bir durum değil. Bunun için takip etmeniz gereken bazı öneriler:

 • Duygularınızdan kaçmayın. Ayrılıktan hiç etkilenmemiş, hiç üzülmemiş gibi hayatınıza devam ederek çevrenizi ve en başta kendinizi kandırmaya çalışmak hiçbir işe yaramayacaktır. Duygularınızla yüzleşmeniz, başta acı verici olsa da uzun vadede size yardımcı olacaktır. İçinizden ağlamak geliyorsa ağlayın. Bu sizin en büyük hakkınız. Unutmayın, bir şeyden ne kadar çok kaçarsanız kaçtığınız şey o kadar büyür.
 • Kendinize zaman tanıyın. Hissettikleriniz hiç geçmeyecek, bundan sonra hep böyle olacakmış gibi hissediyor olabilirsiniz. Ancak her zaman böyle olmayacak. Bu, yaşadığınız her şeyi unutacaksınız anlamına gelmiyor, sadece böyle hissetmeyeceksiniz.
 • Bu süreçte yanınızda olmak isteyen arkadaşlarınız, yakınlarınız olacaktır. Onlara size destek olmaları için izin verin. Duygularınızı, hissettiklerinizi onlarla paylaşmaktan çekinmeyin. Sorunlarınızın üstesinden tek başınıza gelmek isteyen bir yapınız da olsa yanınızda birilerinin olması, yaşadıklarınızı birileriyle paylaşmak size her zaman iyi gelecektir.
 • Günlük yaşamınızdaki rutinin dışına çıkın, yeni bir şeyler yapın, deneyin. Her zaman yapmak istediğiniz, özellikle ilişki içindeyken, ama bir türlü yapamadığınız aktiviteler için en doğru zaman.
 • Kendinizi unutmayın, ihmal etmeyin. Sizi sizden iyi tanıyan biri yok. Size nelerin iyi geleceğini en iyi siz biliyorsunuz. Bir kursa katılmak da iyi gelebilir size spora gitmek de. Hangisi iyi gelecekse onu yapın.
 • Hem bedenen hem de ruhen size iyi gelecek aktivitelere katılın.
 • Sosyalleşmekten kaçmayın. Yeni yerlere gidin, arkadaşlarınızla eğlenceli planlar yapın.
 • Ayrılık sonrası en çok yapılan hatalardan biri en acılı müzikleri dinlemek, en çok ağlatan filmleri izlemek oluyor. Bunları yapmak yerine eğlenceli, keyfinizi yerine getirecek müzikler dinleyin, sizi güldürecek komik filmler izleyin. Durumu daha da zorlaştırmanın bir anlamı yok.
 • Geleceğe yönelik “Bir daha kimseyi sevemeyeceğim.”, “Kimseye bir daha güvenemeyeceğim.” gibi çıkarımlarda bulunmayın. Bunlar için oldukça erken. Biraz zaman verin kendinize.
 • Bu dönemde keyif almayı geç yataktan bile çıkmak istemeyebilirsiniz. Ama bu istek doğrultusunda hareket etmeyin. Dışarı çıkın, size iyi gelecek şeylere şans verin.
 • “Neden mutlu olamıyorum?”, “Neden hiçbir şeyden yapmak gelmiyor içimden?” gibi sorularla kendinizi sorgulamayın. Ne yazık ki bu, üzülerek geçireceğiniz ama üstesinden gelebileceğiniz bir dönem. Kendinize bir süreliğine mutsuz olma izni verin.

Ayrılık Acısı ile Başa Çıkmak ve Bu Süreçte Bunları Yapmaktan Kaçının

Ayrılık sonrası yaşanan derin üzüntüyle başa çıkmak için yapılması gerekenler kadar uzak durulması gereken konular da oldukça önemlidir. Yapmaktan kaçınmanız gereken bazı başlıklar:

 • Ayrılık sonrası tek başınıza kalmak isteyebilir, kimseyi yanınızda tutmak istemeyebilirsiniz. Ancak bu süreçte bir süre tek başınıza olmaktan kaçının. Size destek olmak isteyen, sizin yanınızda olmak için çabalayan ailenizi, arkadaşlarınızı kendinizden uzaklaştırmayın. Bu süreçte size yalnız başınıza kalıp düşünmek değil, sizi önemseyen kişilerle vakit geçirmek iyi gelecektir.
 • Ayrılığın üstesinden geldiğinizi göstermek için ya da yalnız kalmaktan korktuğunuz için hayatınıza hemen birisini almaya kalkmayın. Yeni bir ilişki, biten ilişkinizin hissettirdiklerinin çözümü olmayacaktır.
 • Ayrılığın nedenlerini bulmaya çalışıp kendinize pay çıkarmayın. Bu sonuca gelmekte her iki tarafın da etkisi vardır. Ayrıca nedenleri bulmak yaşananları değiştirmeyecektir.
 • Yaşananları düşünmemek için ya da daha az acı hissedeceğinize olan yanlış inancınızdan dolayı alkol, uyuşturucu gibi maddeler kullanmaya yeltenmeyin. Bunların size daha iyi hissettirmeyeceği gibi üstüne pişmanlık duygusunu da ekleteceğini kendinize hatırlatın.
 • Size eski sevgilinizi ya da birlikte geçirdiğiniz eski güzel zamanları hatırlatacak resim, sosyal medya paylaşımları, hediyeler, birlikte anılarınızın olduğu yerler gibi hatırlatıcılardan olabildiğince uzak durun.
 • Eski sevgilinizin yaptıklarına göre yolunuzu belirlemeyin. O, yeni bir ilişkiye başlamış ya da başka girişimlerde bulunmuş olabilir. Unutmayın, herkesin sorunlarla başa çıkma yöntemi ve süresi farklıdır.
 • İntikam odaklı olmayın. Bu odak, sizin iyi hissetmenizden çok durumu atlatamamanıza yardımcı olur.

Olumlu ya da olumsuz yaşanan bütün olaylara verilen tepkiler kişilerin kişilik özellikleri başta olmak üzere birçok farklı nedenden dolayı değişik şekilde ortaya çıkar. Ancak uzun zaman geçmesine ve tüm yaptıklarınıza rağmen ayrılık acısının üstesinden bir türlü gelemiyorsanız ve bu durum hayatınızın pek çok alanında olumsuz sonuçlara neden oluyorsa profesyonel bir uzmandan destek almanızda fayda var.

 

Uzman Klinik Psikolog Beliz EREREN

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.