Bender Gestalt Görsel Algı Testi

Bender Gestalt Görsel Algı Testi 5 yaş 6 ay ile 11 yaş arasındaki çocuklara uygulanan, çocuk değerlendirmelerinde sıkça kullanılan bir görsel algı testidir.

Genellikle öğrenme güçlüklerinin tanısında, görsel algılamayı ve görsel koordinasyonu değerlenmek için kullanılır. Bender Gestalt Görsel Algı Testi uygulaması yorucu olmayan bir kalem kağıt testidir. Zaman sınırlaması barındırmaz ve çocuğun bu kısıtlamanın baskısına maruz kalmadan performansını ortaya koymasını sağlar. Küçük yaştaki çocuklara da uygulanabildiğinden süre kısıtının olmaması ve genellikle çok uzun sürmemesi nedeniyle çocuğu sıkmaz. 

Aynı zamanda öğrenme güçlüklerinin nörolojik bir probleme bağlı olup olmadığı konusunda da uzmana bilgi sağlar. Bu özellikle erken tanı ve yönlendirme açısından oldukça önemlidir.

Bender Gestal Görsel Algı Testi okuma yazma bilmeyen çocuklara da uygulanabilir ve bu yönüyle de öğrenme bozukluğunun erken keşfedilmesini sağlayabilir. 

Bender Gestalt testi sayesinde çocuğunuzda öğrenme güçlüğü olup olmadığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Öğrenme bozukluklarının erken fark edilmesi ve ilerleyen yıllarda daha fazla problem yaşanmadan önlem alınması için oldukça önemli ve faydalıdır. 

Bender Gestalt Görsel Algı Testi uygulaması kolay fakat değerlendirmesi deneyim ve uzmanlık gerektiren bir çocuk değerlendirme testidir. Bu nedenle testin eğitimini almış psikolog, psikolojik danışman ve psikiyatristler gibi alan uzmanları tarafından uygulanması gerekmektedir. 

Call Now ButtonBilgi Al