Bipolar Partnerle İlişki

Psikolojik rahatsızlıklar sadece kişinin kendisini değil, aynı zamanda onunla iletişimde olan herkesi bir noktada etkileyen bir durumdur. Bu süreçte en çok etkilenenler doğal olarak kişinin en yakın ilişkide olduğu insanlar, eşlerdir. Bu nedenle sahip olunan psikolojik rahatsızlık ne olursa olsun rahatsızlığın eşler tarafından da bilinmesi ve eşlerin konuya hakim olması oldukça önemli bir konudur. Bipolar bozukluk da çiftleri etkileyen önemli bir konudur. Bu yazımızda sizlerle bipolar partnerle ilişki yaşamak hakkında tüm merak ettiklerinizi paylaşmak istedik.

Bipolar bozukluk nedir?

Bipolar bozukluk, bir diğer adıyla manik depresif bozukluk, iki farklı ruhsal dönemi barındıran bir rahatsızlıktır. Depresyon ve mani adı verilen bu iki dönem birbirlerinden taban tabana zıt özellikler göstermektedir. Depresyon döneminde kişi hayatında hiçbir şeyden zevk alamama, ilgisizlik, mutsuzluk, yeme ve uyku düzenlerinde ciddi değişimler görülürken; mani döneminde ise bu durum tam tersidir. Mani döneminde kişi aşırı enerjik, coşkulu ve mutludur, sonunu düşünmeden riskli kararlar alır ve harekete geçer, uyku ihtiyacı ise oldukça azalmış olur. Depresyon ve mani dönemlerinin dışındaki kısımlarda ise hayat normal seyrinde devam eder. Mani ve depresyon dönemlerinin uzunluğu birkaç gün olabildiği gibi tedavi edilmediği takdirde birkaç ayı da bulabilmektedir.

Bipolar bozukluk, kişinin davranışlarını, insanlara, olaylara ya da durumlara olan yaklaşımlarını direkt olarak etkileyen ve değiştiren bir rahatsızlıktır. Aynı zamanda kişinin duygularını etkileyen bir bozukluktur. Bu nedenle bire bir iletişimde olduğu ve özellikle duygusal paylaşımda bulunduğu kişiler de bu durumdan oldukça net bir şekilde etkilenirler.

Bipolar Bozukluğu Olan Bireylerin İlişkilerdeki Tutum ve Davranışları

Bipolar bozukluğu olan kişinin hayatında gündelik yaşamını ciddi anlamda etkileyecek iniş ve çıkışlar yaşanmaktadır. Kişinin hayatı normalin dışında ve bazı zorluklar içindeyken doğal olarak hayatını paylaştığı partneri de bir bakıma yaşanılan zorluklara ortak olur. Çünkü bipolar bozukluğa sahip kişilerin özellikleri yaşadıkları ilişkilere de net bir şekilde yansımaktadır. Bipolar partnerle ilişki iki tarafında zaman zaman zorlandığı bir durumdur.

Mani dönemindeki bir kişi, sonrasını düşünmeden, yaptıklarının sonucunu hesaplamadan hareket eder. Bu dönemde sahip olduğundan çok daha fazla para harcama, kumar oynama, aşırı hızlı araba kullanma gibi riskli hatta hayati tehlike arz edecek kararlar alma eğilimde olur. Olası kötü sonuçları küçük görme ya da yok sayma ve her şeyin üstesinden gelmeye dair aşırı ve dayanağı olmayan bir tutum içerisine girer. Bu durum, onu ve davranışlarını kontrol etmeye çalışan yakın çevresiyle sorunlar yaşamasına, şiddetli tepkiler vermesine neden olabilir.

Mani döneminde duygularını uç noktalarda yaşadığı için kişinin sinirlendiği zaman verdiği tepkiler, yaşadığı sinir, öfke de uç noktalarda ortaya çıkar. Sadece olumsuz duyguları değil, aşk, sevgi gibi duyguları da aynı şekilde oldukça coşkulu ve uçlarda yaşar. Ancak bu sevgi patlaması kıskançlık duygusunu ve kavgalarını da beraberinde getirir. Bunun gibi ani ve keskin ruhsal değişimler yaşandığı için özellikle eşlerin bu değişimlere adapte olması oldukça zordur. Birbirlerine uyum sağlama noktasında yaşanan problemler çözülmesi gereken yeni sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilir.

Mani döneminin bir diğer önemli özelliği de bu dönemde cinsel istek ve arzunun artmasıdır. Artan cinsel istekle kişi flörtöz bir tutum takınır. Bu nedenle bu dönemde evlilik isteği ve girişiminin artması oldukça sık görülen bir durumdur. Hızlı bir şekilde birkaç gündür tanıdığı bir kişiyle evlenme ihtimali yüksektir. Ancak bu dönemde yapılan evlilikler genellikle uzun soluklu olmamaktadır. Cinsel arzunun artması nedeniyle bu dönemde cinsel birliktelik isteği ve arayışı da artar. Bu durum da eşler arasında kıskançlık gibi sorunların yaşanmasına neden olabilir.

Depresyon döneminde olan bir kişi ise mani dönemindeki davranışlarının, tavırlarının tam tersi bir tutum takınır. Mani döneminde kişi ne kadar enerjik, mutlu, heyecanlı ya da kavgacıysa depresyon döneminde de bir o kadar içe kapanık, yataktan çıkmak istemeyecek kadar düşük enerjili ve karamsar bir hal alır.

Depresyon dönemindeyken umutsuzluğun hakim olur, önceden yapmaktan zevk alınan şeylerden artık zevk almama, genel olarak her şeye karşı ilgi ve istek kaybı ortaya çıkar. Depresyon döneminde olan bipolar kişinin uyku ve iştah düzeninde ciddi değişimler meydana gelir, cinsel isteksizlik de baş gösterir. Bunlara ek olarak ölüm ve intihar düşünceleri görülebilir. Bütün bu nedenlerden dolayı depresyon dönemindeki bipolar partnerle iletişim kurmak oldukça zordur. Kendisini dış dünyaya kapadığı için ona ulaşılmasını da aynı şekilde engeller.

Bipolar Bozukluk ve Bipolar Partnerle İlişki

Bipolar Partnerle İlişki Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Her şeyden önce partnerinizin içinde bulunduğu durumu anlamanız oldukça önemli. Neyle karşı karşıya olduğunuzu bilirseniz süreci kontrol altına almanız bir o kadar kolaylaşacaktır.
  • Bipolar bozuklukla ilgili ayrıntılı bilgi edinin. Nasıl bir süreçten geçildiği, nedenleri, belirtileri, etkileri, sonuçları gibi konular hakkında bilgi sahibi olun.
  • Krizlerin habercisi olan belirtilere dikkat edin. Böylece bir sonraki atağı gelmeden fark edebilir, hazırlıklı olabilirsiniz.
  • Bipolar bozukluğu ve onun sonuçlarını yok saymayın, aksine kabul edin. Yok saymanız işleri zorlaştıracaktır.
  • Partnerinizi davranışlarından, tercihlerinden dolayı eleştirmeyin. .
  • Ailelerin, eşlerin tedavi sürecinde aktif olmaları oldukça etkili ve gerekli. Gereken yerlerde partnerinizle birlikte terapilerine katılın.
  • Partnerinizin ilaçlarını ve seanslarını aksatmadığından emin olun.
  • Mani ya da depresyon dönemindeki davranışlarının büyük bir kısmı kendi iradeleri, kontrolleri dışında gerçekleşiyor. Bunu unutmamanızda fayda var.
  • Bu süreçte rolünüzün önemini fark etmeniz gerekir. Ancak bu, partnerinizin bakıcısı olduğunuz anlamına gelmez.
  • Bipolar bozukluk, yaşayan kişiye olduğu kadar çevresi için de oldukça zordur. Bu nedenle partnerinize destek olurken kendinizi ihmal etmeyin. Gerekiyorsa profesyonel bir destek alın. Unutmayın ki birine iyi gelmeniz için önce sizin iyi olmanız gerekir.

 

Uzman Klinik Psikolog Beliz EREREN

Dedio Psikoloji İstanbul Ataşehir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.