Cinsel Terapi Nedir

Bu yazımızın konusu toplum olarak önemini daha çok anlamamız gereken cinsel terapi!

Cinsel terapi nedir?

Toplum olarak üzerine konuşulması en zor ve yasaklı olarak kabul edilen ancak aynı zamanda en çok merak edilen konuların başında cinsellik gelmektedir. İnsan cinselliği üzerine en yakınlarla bile konuşmak, bir şeyler paylaşmak bu kadar zorken yaşanılan sorunları çözüme kavuşturmak da bir o kadar zordur. Cinsel terapi, profesyonel kişilerce uygulanan, cinsel işlev bozuklukları üzerine çalışılan ve kişilerin yaşadıkları cinsel sorunların üstesinden gelmek için gittikleri psikolojik destektir.

Cinsel Terapinin Amacı Nedir?

Kişilerin özel hayatlarında yaşadığı tatmin edici cinsel yaşam ya da yetersiz cinsel doyum kişinin gündelik hayatına olumlu ya da olumsuz direkt olarak etki eden bir durumdur. Yaşanan cinsel problemler nedeniyle oluşan kaygı, gerginlik, yetersizlik hissi gibi duygular kişinin günlük hayattaki işlevselliğini bozabilecek güçtedir. Bu nedenle cinsel terapinin öncelikli amacı; kişinin ya da çiftin karşılaştığı cinsel sorunları ortadan kaldırmak ve sağlıklı, mutlu ve tatmin edici bir cinsel hayat sürmelerini sağlamaktır.

Cinsel hayatta yaşanılan problemlerin nedenlerinden biri bilgi eksiliği ya da yanlış öğrenilmiş bilgilerdir. Bu sebeple cinsel terapinin amaçlarından biri de çiftlere ya da bireylere ayrıntılı cinsel eğitim vererek öğrendikleri yanlış bilgiler üzerine çalışmak ve gerçekliği olmayan düşünceleri doğrularıyla değiştirmektir. Bu sayede yanlış inanışların sebep olduğu korku, kaygı, utanma gibi duygular giderilmiş olur.

Cinsel sorunların sebeplerinden birisi de kişilerin kendilerini cinsel yönden tanımamaları ve beden algılarının olumsuz olmasıdır. Bu nedenle cinsel terapi, kişilerin beden algılarını iyileştirmeyi ve kişilerin kendi cinselliklerini fark etmelerini sağlamayı amaçlar. Kişinin kendisini tanıması, ne istediğini bilmesi, aynı zamanda eşine de tanıtmasıyla oluşan problemler büyük ölçüde ortadan kalkar.

Cinsellik genel itibariyle iki kişiyi kapsadığı için cinsel terapiler eşlerin birbirleriyle sağlıklı bir iletişim kurmalarını ve bunun kaçınılmaz olduğunu fark etmelerini amaçlar. Kişilerin kendi ihtiyaç, istek, arzu ya da endişelerini birbirleriyle paylaşmasının önemini ortaya koyar. Bu doğrultuda cinsel soruna neden olan partner iletişiminin iyileştirilmesine odaklanır.

Cinsel terapi ile tedavi edilen bazı cinsel işlev bozuklukları:

  • Vajinismus
  • Erken boşalma ya da geç boşalma
  • Sertleşme bozukluğu
  • Cinsel istek bozukluğu

Menopoz döneminde cinsel isteksizlik konusunda yazdığımız yazıya ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz.

  • Orgazm sorunları
  • Ağrılı cinsel ilişki (disparoni)
  • Uyarılma güçlüğü
  • Cinsel bilgisizlik ve yanlış inanışlar nedeniyle karşılaşılan sorunlar

Cinsel Terapi

Cinsel Terapi Sırasında Neler Yapılır, Neler Yapılmaz?

Cinsel terapilerle ilgili insanların kafasındaki en büyük soru işareti terapi odasında neler yapıldığıdır. Cinsel terapilerde de diğer terapilerde olduğu gibi yapılan tek şey konuşmaktır, konuşmak dışında herhangi bir şey yapılmaz. Terapiye gelen kişiler yaşadıkları problemi ve bununla ilgili duygu, düşünce ve hissettiklerini anlatır. Cinsel terapilerin diğer terapi alanlarından içerik dışında çok büyük bir farkı yoktur. Bu alanda sadece birçok terapiye oranla daha fazla ödev verilir. Verilen ödevler ev ortamında mahremiyete önem verilerek yapılır.

Cinsel terapilerde genellikle çiftlerle birlikte çalışılmasına karşın aynı şekilde bireylerle de çalışılabilir. Ancak kişilerin partnerleri olduğu takdirde eşlerin ikisinin de terapide aktif bir rol üstlenmeleri önemlidir. Çünkü verilen ödevlerin büyük bir kısmı her iki tarafı da kapsamaktadır. Ayrıca fizyolojik kaynaklı olmayan sorunların büyük çoğunluğunun temelinde ilişki, çiftler arası iletişim sorunları yatmaktadır. Bu nedenle terapiye eşlerin birlikte gelmeleri oldukça faydalıdır. İletişim kaynaklı cinsel sorunların çözüme kavuşturulması için cinsel terapilerde çift terapileri de sıklıkla uygulanmaktadır.

Ülkemizde karşılaşılan cinsel sorunların temelinde herhangi bir fizyolojik ya da bedensel bir sorun olmamasına karşın cinsel bilgi eksikliği, cinsellikle ilgili yanlış inanış ve düşünceler, deneyim yetersizliği ve toplumsal normlar çerçevesinde yetiştirilme tarzları yatmaktadır. Bu nedenle terapilerde cinsel işlev bozuklukları kadar cinsel bilgilendirmeler de yapılmaktadır. Cinsellikle ilgili doğru bilinen yanlışlar hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz

Bazen yaşanan cinsel sorunların temelinde kişilerin önceden yaşadığı travmatik olaylar yatmaktadır. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığı zaman cinsel terapiden önce ya da cinsel terapiyle birlikte kişinin bireysel bir terapi alması şarttır.

Cinsel terapilerde nelerin yapıldığı kadar nelerin yapılmadığı da olası istismar ve kandırmaları önlemek açısından önemlidir. Cinsel terapilerde danışanın davranış, düşünce ve duygularının incelenmesi ve üzerine konuşulması dışında herhangi bir şey yapılmaz, danışanla herhangi bir fiziksel temas ya da buna benzer bir şeye asla girilmez. Eğer danışanın fiziksel bir muayeneye gitmesi gerekiyorsa sorunla alakalı uygun hekimlere, örneğin üroloji uzmanına yönlendirilme yapılır.

Kimler Cinsel Terapiye Gitmelidir?

Cinselliğin toplumumuzda yaşanılması kadar konuşulması da zor bir konu olduğu düşünüldüğünde kişilerin cinsel terapiye gitmeleri oldukça güçtür. Ancak cinsel hayatta yaşanılan sorunlar hayattaki birçok alanda sorunlar yaşanmasına neden olur. Bu nedenle cinsel sorunlar günlük yaşamı etkilemeye başlamışsa, eşler arasında çeşitli problemlere neden oluyorsa ya da cinsellikle ilgili konular kişiye rahatsızlık veriyorsa kişinin cinsel terapiye gitmesinde fayda var.

Cinsel terapilerle ilgili unutulmaması gerekenlerden biri; sanılanın aksine cinsel terapiye gitmek için çok ciddi, ağır problemler yaşanmasına gerek yoktur. Bazen sadece duygu ve düşünceler üzerine çalışılır. Yaşanan sorunlar daha da büyüyüp kişinin günlük hayatını etkilemeye başlamadan önce alınan yardım sorunun başka sorunlara neden olmadan üstesinden gelinmesine yardımcı olacaktır.

 

Uzman Klinik Psikolog Beliz EREREN

Dedio Psikoloji Ataşehir İstanbul

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.