Çocuğum konuşmuyor
Çocuğum Ne Zaman Konuşacak

Teknolojinin de gelişmesiyle artık anne-babalar çocuk gelişimine dair oldukça fazla bilgiye erişme şansına sahipler. Pek çok ebeveyn çocuğunun her anını, her davranışını dikkatle inceliyor ve gelişim dönemine uygun mu diye kontrol ediyor. Anne babalar tarafından en sık kontrol edilen ve aslında en sabırsızlıkla beklenen de çocuklarının konuşması oluyor. Çocuklarının ilk kelimesi, ebeveynler için en unutulmak anılardan biri oluyor. Bazen, çocukları konuşması gerektiği zaman aralığında konuşmadığında, ebeveynler endişeleniyor ve “Benim çocuğum neden konuşmuyor? Acaba bir problem mi var?”  diye düşünmeye başlıyorlar. Peki çocuğunuz neden konuşmuyor?

Çocuklarda Dil Gelişimi

Dil gelişimi, pek çok faktöre dayanır ve aşamalı olarak gerçekleşir. İlk aylarda bebek ağlayarak kendini ifade ederken ilerleyen dönemlerde duyduğu sesleri taklit etmeye başlar. Zamanla anlamsız heceler kelimelere, kelimeler cümlelere dönüşür ve zamanla akıcı bir konuşma becerisi elde eder. Çocukların anlamlı cümleler kurmaya başlaması, kendini rahatlıkla ifade etmesi ve sohbet etmesi 4-5 yaşına kadar süren dönemi kapsar. Unutulmamalı ki her çocuğun gelişimi birbirinden farklıdır. Bazen diğerlerinden erken, bazen geç gerçekleşebilir. Yavaşlayıp hızlandığı dönemlerle karşılaşabilirsiniz. Elbette bir problemin varlığından şüphelenilmesi gereken zamanlar da var.

  • Çocuğunuz 3. Ayını geçmişse ve seslere tepki vermiyorsa işitme problemi yaşıyor olabilir. İşitme problemleri ilerleyen dönemlerde konuşma sorunlarını da beraberinde getirir. Bunun için muhakkak bir uzmana başvurmalısınız.
  • 12 aylık olduğunda çocuğunuzun al, ver, su, mama vb gibi kelimelerle isteklerini belirtebilmesi, sesleri ve yüz ifadelerini taklit etmesi, kendisine evet, tamam, hayır, yok, olmaz gibi tepkiler verdiğinde bunları anlaması, kendisine seslenildiğinde tepki vermesi beklenir. Eğer çocuğunuzda yukarıda saydıklarımızı gözlemleyemiyorsanız yine bir uzmana başvurmakta fayda olacaktır.
  • Çocuğunuz 3 yaşına geldiğinde cümlelerinin 3 kelime ve fazlasından oluşması beklenir. Ayrıca artık söylediği sözcükler anlaşılabilir olmalıdır. Çocuğunuz artık kendisinden istenilen basit eylemleri anlamalı ve yerine getiriyor olmalı. Ondan oyuncağını size getirmesini istediğinizde ne istediğinizin farkında olmalı. Çocuğunuz sizin kendisine söylediğiniz basit cümleleri anlamlandıramıyor ve cümleler yerine kelimelerle iletişim kuruyorsa bir problemin varlığından şüphelenilebilir.
  • 4 – 5 yaşlarına geldiğinde artık grameri düzgün kullanıyor, anlamlı ve anlaşılır cümleler kuruyor, akıcı bir şekilde diyalog kurabiliyor olmalı. Günlük hayatın içinde karşılaştığı eşyaların ne işe yaradığını bilmeli, örneğin kumandanın yemek için olmayan bir cisim olduğunun ayırdına varabilmeli. Çocuğunuz bu yaşlarda size ne, neden nasıl gibi sorular soruyor ve sizin sorularınıza uygun cevaplar veriyor olmalı. Yine çocuğunuzda bu davranışları gözlemlemiyorsanız bir problem olduğundan şüphelenilebilir. Bu durumda da bir uzmana başvurmanız iyi olacaktır.
Çocuğum Neden Konuşmuyor
Çocuğum Neden Konuşmuyor?

Çocuğum Neden Konuşmuyor

Çocuğunuzun konuşmasında bir problem olduğunu fark ettiniz, peki çocuğunuz neden konuşmuyor olabilir?

  • Öncelikle çocuğunuzda işitme problemi var olabilir. Çocuklar konuşmayı duyduklarını taklit ederek öğrenirler ve işitme problemi olan çocuklar haliyle konuşmada güçlük yaşarlar.
  • Çocuğunuz konuşması için gerekli olan uyarandan mahrum kalmış olabilir. Dil gelişimi için çocuğun etkileşime girdiği materyalin bolluğu oldukça önemlidir. Çocuğunuza öyküler anlatır, nesnelerin isimlerini ona söyler, çocuğunuzla konuşur, şarkılar dinletip söylerseniz çocuğunuzun dil gelişiminin hızlandığını göreceksiniz. Tüm bu uyaranlardan mahrum kalan çocukların konuşmasında gecikme ve bozukluklar görülüyor. Bununla birlikte yeterli uyaranı alamayan çocukların belli bir yaştan sonra hiç konuşamadığı veya çok kısıtlı kelime ile konuşabildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
  • Çocuğunuzun konuşmamasına eşlik eden göz temasından kaçınma, ilgisizlik, beli nesnelere fazla odaklanma, yürümede gecikme gibi davranışlar da eşlik ediyorsa konuşmamanın altında farklı nedenler olabilir. Bunların genellikle nörolojik problemler olması beklenir. Bu nedenle çocuğunuzun genel gelişiminde belirgin bir gecikme varsa muhakkak bir çocuk doktoruna hatta mümkünse bir çocuk nöroloğuna başvurmanız iyi olacaktır.
  • Eğer çocuğunuz sizin yanınızda konuşuyor fakat başkalarının yanında konuşmuyorsa selektif mutizm dediğimiz bir konuşma bozukluğuna sahip olabilir. Bunun için bir uzmana başvurmanız ve çocuğun konuşmayı ve konuşmamayı seçtiği kişilerle ilişkisinin incelenmesi gerekiyor.
  • Çocuğunuz konuşmaya başlamış fakat daha sonra konuşmasında problemler ortaya çıktıysa çocuğunuzun yaşantılarına bakmak gerekir. Boşanma, taşınma, şiddet görme, istismar, korku, doğal afetler, göç, terör gibi olaylar çocuklarda travmaya sebep olabilir ve çocuk tepki olarak konuşmamaya başlayabilir. Bu durumda da bir çocuk psikoloğundan destek almanız iyi olacaktır.

 

 

Psikolojik Danışman Gamze Nur Belek

İstanbul Psikolojik Danışman

Çocuk, Ergen ve Aile Psikoterapisti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.