Çocuk Terapisi

Çocuklar büyürken aile içi iletişimden, eşlerin birbirine karşı yaklaşımından, çocuğun kendisiyle kurulan iletişimin kalitesinden olumlu veya olumsuz olarak etkilenir. Bu süreçte en iyi desteği sağlamak için yanınızdayız!

Aileler çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için gayret ederler. Onlar için en iyisini ister, daha iyisini verebilmek için de yoğun çaba sarfederler. Beklentilerinin dışında gelişen olaylar olduğunda ise çaresiz hissedebilirler. Bu noktada çocuk terapisi çocuğun içinde bulunduğu gelişim dönemini göz önünde bulundurarak, çocuğun ihtiyacına göre yapılandırılmış bir çözüm yolu sunmaktadır.

Çocuklar büyürken aile içi iletişimden, eşlerin birbirine karşı yaklaşımından, çocuğun kendisiyle kurulan iletişimin kalitesinden olumlu veya olumsuz olarak etkilenir. Çocuğun farklı alanlardaki gelişimi genler ve/veya sosyal çevre etkileşimi ile de şekillenir. Fiziksel, zihinsel, sosyal, duygusal gibi pek çok alanda değişimin yaşandığı ve bu alanların çevresel faktörlerle beslenmesi gereken bir gelişim sürecinde bazen aksaklıklar yaşanabilmektedir. Sekteye uğrayan alanların ve buna neden olan faktörlerin tespiti çözüme giden yolu kolaylaştırmaktadır.  Çocukların gelişimlerinde atlanılan psikolojik boyutlar gelişime zarar verebilmektedir.

Çocukların normal gelişim basamaklarına uygun hareket etmeleri için aşağıdaki konularla karşılaştığınızda çocuk ve aile üzerine uzmanlaşmış bir uzmandan olan çocuk pedagogu, aile danışmanı, rehber öğretmen, psikolojik danışman, çocuk psikoloğu, nörolog, çocuk psikiyatristi gibi branşlardan destek almanız çocuğunuzda var olan bir sorunun kartopu gibi büyümeden çözülmesine katkıda bulunabilir.

Çocuk Terapisine Hangi Durumlarda Gidilebilir?

gibi durumlarla karşılaşıyorsanız web sitemizde bulunan ve alan uzmanlarımızın kaleminden çıkan makalelerden faydalanabilirsiniz. Eğer yine de sorun devam ediyorsa yukarıda bahsettiğimiz alan uzmanlarından, en yakın zamanda mümkünse sizin yaşadığınız soruna en yakın alanda ve çocuk psikolojisi alanında uzmanlaşmış bir kişiden destek almanız faydalı olacaktır. Aile olarak, bazı basit tedbirler ve müdahalelerle çocuğunuzda olumlu değişiklikler olması ve sorunun azalması mümkün olacaktır. Çocuk Terapisinde sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri olan oyun terapisi çocuklarla iletişim kurmak ve onları anlamak için en etkili yollardan biridir.

Çocuklara kendilerini ifade etmek için güvenli ve özgür oldukları bir alan sunan oyun terapisi çocuğun yaratıcılığını kullanarak olumlu ve olumsuz yaşantılarını yeniden deneyimlemesine, bu sırada da terapistine sorunu, duygularını en doğal haliyle aktarmasına olanak tanımaktadır.

Çeşitli oyuncaklar, oyun kurabilecekleri alanlar, yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak sanat materyalleri ve çocuğun ihtiyaçlarına uygun seçilmiş mobilyalarla oluşturulmuş oyun odasında yürütülen terapide çocuk kendini çok daha rahat ve samimi bir şekilde yansıtabilmektedir. Bu konuda eğitim almış ve deneyim kazanmış bir alan uzmanından destek almanız, çocuğunuzun dili olan oyunu kullanarak problemin çözümüne ulaşılmasını sağlayacaktır.

Çocuk terapisi alanında uzmanlaşmış Dedio Psikoloji ekibi, çocuğun içinde bulunduğu gelişimi göz önünde bulundurarak, çocuğun ihtiyacına göre yapılandırılmış bir çözüm yolu sunar.

Call Now ButtonBilgi Al