Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), çocuklarda en sık rastlanan nörodavranışsal bozukluklardan biridir. Özellikle son yıllarda gelişen teknoloji ve çocukların çok fazla uyaranla karşılaşıyor oluşlarıyla birlikte bu bozukluğun daha sık görüldüğünü ve ailelerin de sıklıkla çocuğumda “Dikkat eksikliği mi var?” sorusuyla bizlere başvurduğunu söyleyebiliriz.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda; yalnızca dikkat eksikliğinin, yalnızca hiperaktivite bozukluğunun yahut ikisinin bir arada bulunduğu 3 tip bulunmaktadır. Uygun tedavi yönteminin seçilebilmesi için tanılamada bu ayrımın da çok iyi yapılması gerekmektedir.

Çocuğumda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu mu var?

Çocuğunuzda DEHB olduğundan şüpheleniyorsanız öncelikle çocuğunuzun davranışlarını iyi bir şekilde gözlemlemelisiniz. Çocuğunuz;

  • Başladığı bir işi sürdürmekte zorlanıyor, yarım bırakıyorsa,
  • Ders çalışırken sürekli yerinden kalkıyor, oyalanacak başka bir şeyler buluyorsa,
  • Okul derslerinde beklenin altında bir performans gösteriyorsa,
  • Verilen talimatların tamamını takip edemiyorsa,
  • Detayları gözden kaçırıyorsa,
  • Zamanı kullanmakta düzensiz ve plansızsa,
  • Kendisiyle konuşulurken ilgilenmiyormuş gibi gözüküyorsa,
  • Verilen görevleri, ödevlerini sık sık unutuyorsa,
  • Sık sık söz kesiyor, sırasını beklemekte zorlanıyorsa çocuğunuzda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğundan şüphelenebilirsiniz.
Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

Çocuğumda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktive Bozukluğu Olmasından Şüpheleniyorum Ne Yapmalıyım?

Yukarıda yer alan belirtileri çocuğunuzda gözlemliyorsanız bir uzmana başvurmanızı öneriyoruz. Öncelikle okuldaki psikolojik danışmanıyla görüşebilir ya da başka bir ruh sağlığı uzmanına giderek konu ile ilgili danışabilirsiniz.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda doğru tanı oldukça önemlidir. Uzman tarafından uygun görülen test ve incelemelerle eğer tanı koyulduysa, çocuğunuzun bu konuda destek alması faydalı olacaktır.

Son yıllarda ülkemizde sıkça kullanılan MOXO d- CPT Performans Testi Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunu tanılamakta çok başarılı bir testtir. 4 farklı alanı ayrı ayrı ve birlikte inceleme fırsatı sunmaktadır. Dikkat, zamanlama, dürtüsellik ve hiperakvite alanlarında ölçme ve değerlendirme yapan bu test sayesinde çocuğunuzun hangi alanlarda daha fazla desteklenmeye ihtiyacı olduğu belirlenebilmektedir. Uzman görüşü ve gözlemleriyle de desteklenerek elde edilen sonuçla çocuğunuzun duygusal olarak da hangi yönlerden desteklenmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Görsel ve işitsel çeldiriciler de bulundurmasıyla çocuğunuzun hangi koşullarda dikkatini daha rahat toparlayabildiğini, hangi koşullarda daha dürtüsel davrandığını belirleyerek öğrenme ortamının düzenlemesinde ve geliştirilmesinde sizlere fikir vererek yardımcı olmaktadır. Online bir test olması, değerlendirmede yapılacak hataları en aza indirmekte böylece güvenilir tanı koyulmasına olanak sağlamaktadır.

Çocuğum Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Tanısı Aldı Nasıl Tedavi Olabilir?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı almış çocukların ebeveynlerindeki en büyük çekincenin ilaçla tedavi yoluna gidilecek olması olduğunu görüyoruz. Aileler çocuklarına ilaç kullandırmak istemeyebiliyor ve tedaviye başlayıp yarım bırakma, hiç başlamama gibi tepkiler verebiliyor. Ancak şunu unutmamalıyız ki Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite tanısı almış ve tedavi edilmemiş çocuklar toplumda “Sorunlu” çocuklar olarak etiketlenebiliyor ve hayatlarını olumsuz yönde etkileyen pek çok güçlükle karşılaşabiliyor.

Peki tek tedavi yöntemi ilaç mı? Her DEHB tanısı almış çocuk ilaç kullanmalı mı?

Elbette hayır. Az önce bahsettiğim Moxo d-CPT Performans Testi ile ölçülen alanlardaki dalgalanma, şiddet seviyesinin değerlendirilmesiyle ile ilaç kullanımına yönlendirilmesinin gerekli olup olmadığı hakkında da güvenilir fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

İlaçla tedavinin yanında çocuğunuzun uzman desteğine de ihtiyacı olacaktır. Yaşına göre oyun terapisi veya uzmanın belirlediği terapi yöntemiyle desteklenmesi hem sosyal hem de akademik açıdan içinde bulunduğu zorlukları aşmasında etkili olacaktır.

İlaç tedavisinin gerekli görülmediği durumlarda ise psikoterapi yöntemleri ile uzmanınızdan destek almak problemin çözümünü sağlayacaktır.

Size en yakın MOXO d – CPT Performans Testi uygulayan kurumlara ulaşmak için bu linke tıklayabilir, detaylı bilgi almak için iletişim adreslerimizden bize de ulaşabilirsiniz.

Dedio Psikoloji, Ataşehir İstanbul

Psikolojik Danışman Gamze Nur Belek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.