Çoklu Kişilik Bozukluğu
Çoklu Kişilik Bozukluğu

Hayatımızın erken dönemlerinde yaşadığımız olaylar, etkilerini yetişkinliğimizde de sürdürmeye devam eder. Çoklu kişilik bozukluğu da genellikle erken yaşantılarımızın bir sonucu olarak ortaya çıkan bir ruhsal bozukluktur. Oldukça ciddidir ve kişinin hayatını karmakarışık bir hale getirebilir.

Anne babamızın bizi nasıl sevdiği, okulda öğretmenimizden işittiğimiz bir azar, kalbimizi kıran bir arkadaşımızın söylediği o şakayla karışık söz önemli değil sanırız ama hiç düşünmediğimiz kadar önemlidir tüm bu yaşantılar. Yaşadığımız olumsuz yaşantılara her birimiz farklı tekiler veririz. Bazılarımız tepki göstermeyi seçer, bazılarımız susmayı, bazılarımız ise unutmak ister yalnızca. Belki bilmiyoruz ama beynimiz biz ne istersek onu yapar. Bazı anları unutmayı ve hiç yaşamamış olmayı öyle çok isteriz ki beynimiz bu isteğimize karşı koyamaz ve koca koca kilitleri olan sandıklara saklayıp en gizli kuytu yerlere saklar onları. Elbette izler kalır arkada. Bu izler kişinin zihninde bölünmelere sebep olur ve yeni kişilikler oluşmasına sebebiyet verir. Çoklu kişilik bozukluğu genellikle bu şekilde ortaya çıkar.

Çoklu Kişilik Bozukluğuna Sahip Kişilerin Özellikleri

  • Çoklu kişilik bozukluğu, çocukluğunda ihmal edilmiş, ağır fiziksel ya da duygusal şiddete maruz kalmış, tecavüze uğramış, farklı şekillerde istismar edilmiş kişilerde daha fazla görülmektedir. Bu tarz kişinin ruhunu yaralayan yaşantılar, kişi tarafından bastırıldığında zihninde oluşan bölünme sonucu yeni kişilikler ortaya çıkar.
  • Çoklu kişilik bozukluğunda ortaya çıkan kişiliklerin fiziksel ve mizaç yapıları birbirinden farklı olabilir. Hatta cinsiyetleri de farklı olabilir. Örneğin çoklu kişilik bozukluğuna sahip bir kadının alter kişiliklerinden biri erkek olabilir ve bu kişilik komutayı ele aldığında artık karşınızda erkek gibi konuşan, yürüyen giyinen ve o olduğuna inanan bir kadın vardır.
  • Çoklu kişilik bozukluğuna sahip kişilerin anıları genellikle bölük pörçüktür. Yaşantılarının tamamını hatırlamazlar. Bazı günleri, anları hiç yaşanmamış gibidir zihinlerinde. Andan kopuk gibi göründükleri, dalıp gittikleri zamanlar çoktur. Odaklanma problemi yaşarlar.
  • Zihinlerinde başkalarının seslerini duyarlar. Sık sık kafalarının içinde konuşmalar duyarlar ve bunlar genellikle alter kişiliklerin yaptığı konuşmalardır.
  • Bayılmalar, çoklu kişilik bozukluğuna sahip kişilerin en fazla şikayetçi oldukları konulardan biridir.
  • Çoklu kişilik bozukluğuna sahip olan kişilerin çoğu, diğer kişiliklerinin isimlerini, yaşlarını ve birkaç farklı özelliğini daha tanımlayabilmektedirler.

Çoklu Kişilik Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Çoklu kişilik bozukluğunun tedavi yöntemi psikoterapidir. İlaç tedavisine başvurulduğunda da psikoterapi ile muhakkak desteklenmelidir. Çoklu kişilik Bozukluğunun sebebi travmalar olduğu için bu travmalarla çalışılmalıdır. Çoklu kişilik bozukluğu tedavisi için kesinlikle profesyonel ve donanımlı bir ruh sağlığı uzmanından destek alınmalıdır.

Çoklu kişilik bozukluğu oldukça ilginç ve gizemli bulunan bir bozukluk olduğundan hakkında filmler de yapılmıştır. Biraz daha fikir sahibi olmak isterseniz Beyza’nın Kadınları’nı izlemenizi tavsiye ederim. Split de yine bu konuyu ele alan başarılı filmlerden. Bu filmler çoklu kişilik bozukluğuna dair biraz daha fikir sahibi olmanızı sağlayabilir.

 

Psikolojik Danışman Gamze Nur Belek

İstanbul Ataşehir Psikolojik Danışman

Çocuk, Ergen ve Aile Psikoterapisti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.