Depremin Çocuklara Etkisi
Deprem Çocukları Nasıl Etkiliyor

Ülkemizde yaşanan İzmir depremi, hepimizi oldukça deriden etkiledi. Son zamanlarda yaşanan en büyük şiddetli depremlerden biri olmakla beraber oldukça da fazla can ve mal kaybına neden oldu. Doğal afetlerin önlenemez, etkilerinin ise azaltılabilir olduğuna bir kez daha şahit olduk. Özellikle deprem kuşağında yer alan bir ülke olarak bu afete karşı alınacak önlemleri desteklemeli ve bu konuya gereken önemi vermeyi hiçbir zaman ihmal etmemeliyiz. Oldukça yıkıcı etkileri olan deprem, yalnızca maddi hasara neden olmaz. Depremi yaşayan kişilerin pek çoğunda travmaların oluştuğunu görmekteyiz. Yetişkinlere olan etkileri daha gözle görülür evet ama çocukların da bu durumdan etkilendiği gerçeğini sıklıkla unutmamalıyız. Peki deprem çocukları nasıl etkiliyor? Depremzede çocuklara nasıl yaklaşılmalı?

Deprem Çocukları Nasıl Etkiliyor
Depremzede Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalı

Deprem Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Deprem, çocukları pek çok farklı şekilde etkileyebiliyor. Depreme maruz kalan ve bunu doğrudan yaşayan çocuklar kadar, medya, sosyal medya, aile fertleri ve komşular dolayısıyla da travmatize olabilirler.

 • İzmir depreminde yaşanan yıkımın ve hüznün arasında pek çok kişinin yüzünü güldüren küçük çocukların enkaz altından çıkarılması oldu. Elbette çok sevindirici ve umut olması gereken bir durum bu. Fakat bu çocukların enkazdan çıkarıldıktan sonraki görüntülerinin paylaşılıp yayılması, bu konuda yazılıp çizilen iyi niyetli fakat dram yüklü açıklamalar çocuğun travmasını perçinler. Depremin yaşattığı travma, gerekli tedbirler ve psikolojik destek alınmadığı takdirde, kişilerin hayatlarının ileriki yıllarında da onları takip eder. Bu sebeple özellikle çocukların, depremde travma sahibi olmuş çocukların bu şekilde medya unsuru haline gelmesi kötü sonuçlar doğurabilir.
 • Çocuklar, televizyonda ve özellikle sosyal medyada sürekli depreme dair fotoğraflara, yazılara, videolara maruz kaldıklarında, depremi yaşamamış olsalar bile travmatize olabilirler.
 • Çocuğun depremde bir yakınını özellikle de ebeveynini kaybetmesi, sarılması güç yaralara neden olabilir. Bu noktada psikolojik destek alınmasının önemi oldukça büyüktür. Hem büyük bir korku, kaygı yaşayan çocuk hem de bir kayıp yaşamıştır. Ebeveynin ölümü, bir çocuğun hayatında yaşayabileceği en büyük travmalardan biridir.
 • Özellikle enkaz altında kalan çocuklarda baş edilmesi oldukça güç problemler başgösterebilir.
 • Çocuğun etrafında, deprem ve yıkıcı etkilerinden sıklıkla bahsedimesi, depremi yaşamayan çocukta bile korku ve kaygıların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Depremzede ve Depremden Etkilenmiş Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalı?

Öncelikle, çocuğunuzda deprem sonrasında görülmesi beklenen ve normal karşılanan bazı davranış ve durumları bilmeliyiz ki asıl problemi ayırt edebilelim.

 • Çocuğunuzun uyku problemleri yaşaması,
 • Yeme problemlerinin ortaya çıkması,
 • Yalnız kalmaktan çekinmesi,
 • Kabus görmesi, tek uyumak istememesi,
 • Durgunlaşması, dikkat süresinin kısalması,
 • Parmak emme, altını ıslatma gibi normalde yapmadığı ve genellikle küçük yaşta yapılan davranışlarının ortaya çıkması belli bir süre boyunca normaldir.

Yaşanan ani ve yıkıcı bir olayın ardından çocukların böyle tepkiler vermesi beklenen durumlardır. Fakat bu tepkiler bir aydan uzun sürerse, bir problemin varlığından şüphe edilmesi gerekir. Bu durumda çocuğunuzun davranışlarını iyi gözlemlemeli ve bir uzmandan destek almalısınız.

Çocuğunuzun kaygılarını azaltmanın en iyi yolu ona doğru bilgiyi vermek ve kendisini güvende hissetmesini sağlamaktır. Ona depremin ne olduğunu anlatın. Depremden korunma yöntemlerinden bahsedin. Birlikte bir deprem çantası hazırlamak, hayat üçgeni yaratabileceğiniz alanları keşfetmek çocuğunuzun hem deprem konusunda bilinçlenmesini hem kendini korumayı öğrenmesini hem de güvende hissetmesini sağlayacaktır. Çocuğunuzu medyanın etkilerinden uzak tutmak da etkili bir tedbir olacaktır. Problemlerin devam ettiğini ve giderek arttığını düşünüyorsanız bir uzmana başvurmakta fayda olacaktır.

 

Psikolojik Danışman Gamze Nur Belek

İstanbul Ataşehir Psikolojik Danışman

Çocuk, Ergen ve Aile Psikoterapisti

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.