Depresyon Belirtileri
Depresyon Belirtileri

Dünya genelinde en sık rastlanılan psikolojik rahatsızlıklardan biri olan depresyon, davranış, düşünce ve duygular üzerinde ciddi olumsuz etkileri olan, daha önce zevk alınan durumlardan artık zevk almamaya ve devamlı üzgün, kederli olma haline neden olan duygu durum bozukluğudur. Depresyon, doğru tanı ve tedavi gerektiren ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Depresyon belirtileri kendini bireylerde farklı şiddetlerde gösterebilir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon belirtileri herkeste aynı şekilde görülmeyebilir. Her kriterin karşılanma zorunluluğu yoktur. Ancak bu belirtilerin birçoğunun en az son iki haftadır devam ediyor olması profesyonel bir destek alınması gerektiği anlamına gelir. Depresyon belirtileri temel olarak;

 • Hayata, şimdiye ve geleceğe dair karamsar bir bakış hakimdir.
 • Sürekli devam eden mutsuz, kederli, sıkıntılı duygu durumu hakimdir.
 • Hayattan zevk almak bu dönemde oldukça zordur.
 • Kendisine, geleceğe, hayata dair mutsuzluk hissi vardır.
 • Çaresizlik duygusu yaşanır.
 • Kendisiyle ilgili değersizlik düşüncesi hakimdir.
 • Motivasyon kaybı nedeniyle hedeflere ulaşmada isteksizlik görülür. Bu nedenle herhangi bir adım atmaya girişim olmaz.
 • Boşluk hissi hakimdir.
 • Dikkati toparlama ve sürdürmede zorluklar yaşanır. Bu durum aynı zamanda unutkanlığa da neden olur.
 • Yalnızlık hissi ağır basar.
 • Uyku düzeninde bozulmalar yaşanır. Bu nedenle ya kesik kesik ve çok az uyunur ya da uyanmakta, yataktan kalkmakta ciddi zorluklar yaşanır.
 • Yeme düzeninde bozulmalar görülür. Bunun bir sonucu olarak iştah kaybı nedeniyle kilo kaybı ya da aşırı yemek yeme nedeniyle kilo alımı gerçekleşir.
 • Belirgin bir enerji kaybı yaşanır. Banyo yapmak, yemek yemek gibi en temel ihtiyaçların bile giderilmeye gücün olmadığı durumlar yaşanabilir.
 • Önceden zevk alınan hobi, sosyalleşme, iş, cinsellik gibi aktivitelere karşı ilgi ve zevk kaybı yaşanır.
 • Sürekli devam eden bitkinlik ve yorgunluk hissi hakimdir.
 • Okul, iş ve günlük hayata dair sorumlulukların yerine getirilmesinde sorunlar yaşanır.
 • Özellikle kendini algılama ve değerlendirme biçimlerinde gözle görülür şekilde negatif değişim yaşanır.
 • Sosyal çevre, aile ve arkadaşlardan kendini soyutlama görülür. Kişi, kendisini olabildiğince geri çeker, insanların arasına karışmaktan kaçınır.
 • Kendine zarar verme düşüncesi, planı ve girişimi görülebilir. İntihar eğilimi, depresyon döneminde sıkça karşılaşılır.
Depresyon Belirtileri Nelerdir

Depresyonun bazı belirtileri farklı nedenlerle ortaya çıkabilir ya da başka rahatsızlıklarla karıştırılabilir. Bu nedenle depresyon tanısı ve sonrasında tedavisi için klinik yardım alınması şarttır. Depresyonda olduğumu nasıl anlarım konulu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz

Depresyon Ne Değildir?

Hem kendimiz hem de çevremizdeki kişiler için depresyonun ne olduğunu bilmek kadar ne olmadığını bilmek de önemlidir. Çünkü bu ayrımı yapamamak kişilere ve durumlara olan yaklaşımımızı yanlış yönde etkiler. Bu da durum ve olayların yanlış bir şekilde yorumlanmasına neden olur.

Depresyon kelimesinin günlük yaşamda insanların ruh hallerini anlatmak için sıkça kullanması, her üzüntü halinde dile getirilmesi, aslında önemli ve ciddi bir psikolojik duygu durum bozukluğu olan depresyona olan yaklaşımı da değiştirdi.  Yaşanılan her olumsuz duygu, tedavi gerektiren depresyon değildir. Bu duygular, olaylar karşısında verdiğimiz tepki, yaşaması normal ve gerekli olan duygulardır.

Depresyon sanılanın aksine kendini üzgün hissetmek, moral bozukluğu değildir. Depresyon, mutsuzluk ve hüznün yanında birçok fiziksel ve bilişsel sorunu da beraberinde getirir.

Depresyon, kriterlerinin o an için karşılandığı ya da sadece birkaç tanesinin olduğu bir durum değildir. Kendi kendine geçen, arada bir ortaya çıkan, sabahtan akşama değişen bir duygu durumu değildir. Depresyonda olan kişinin tedavi olması, destek alması gerekir.

En önemlisi depresyon, utanılacak bir durum ya da güçsüzlük göstergesi değildir.

Depresyondan Nasıl Çıkarım?

Depresyon, ciddi ve yoğun zorluklar yaşatmasına rağmen tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Depresyonun tedavisinde önemli olan noktalardan birisi ne kadar erken fark edilir ve tedaviye başlanırsa o kadar hızlı ve iyi sonuç alınır. Bu nedenle depresyon belirtileri bilinmeli ve kişideki varlığı iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Depresyonun çeşidi ve şiddetine göre tedavide farklılıklar görülür.

Profesyonel desteğin yanında kişinin sosyal çevresinden de destek alması oldukça önemlidir. Bu dönemde sosyalleşmekten uzaklaşmak yerine yakın çevresiyle hem sorunlarıyla ilgili hem de sosyal hayata dair paylaşımlarda bulunması yararlı olacaktır. Bununla birlikte yürüyüş, spor gibi fiziksel aktivitelerde bulunmanın kişi üzerinde rahatlatıcı ve uyku düzenine yardımcı etkisi olduğu bilinen bir gerçektir. Alkol, kafein gibi içeceklerden bu dönemde olabildiğince uzak durulması gerekir. Depresyonda olan birine nasıl yardım edebilirim konulu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Depresyon belirtileri nelerdir
Depresyondan Nasıl Çıkabilirim

Depresyondan çıkmak kişinin tek başına yapabileceği bir durum değildir. Profesyonel destek alması çok önemlidir. Depresyonun tedavisinde depresyonun çeşidine ve şiddetine göre psikoterapi ya da buna ek olarak ilaçlı tedavi uygulanabilir.

 

 

Uzman Klinik Psikolog Beliz EREREN

Ataşehir Psikolog

Ergen, Yetişkin, Aile ve Çift Terapisti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.