Ergen Terapisi

Ergen terapisi öncelikli olarak bireyin içinde bulunduğu gelişim döneminden kaynaklanan buhranların çözümü için destekleyici bir işleve sahiptir.

Ergen psikologları ve ergen psikoterapistleri olarak ergen terapisi konusunda uzun yıllar farklı deneyim alanlarında birçok genç ve ebeveynleri ile çalışma şansı bulduk. Bu sayfada da deneyimli uzman klinik psikolog ekibimizle ergen psikolojisi, ergen danışmanlığı ve ergen terapisinin ne olduğunu ve çalışma alanlarını sizlerle paylaşmak istedik. Buradaki bilgilerin, sizi doğru yönlendirmesini, size ergenlik dönemi psikolojisini anlayıp yöntem geliştirmekte faydalı olmasını, ergenle psikolojik danışmanlık konusundaki sorularınıza yanıt verebilmesini amaçlıyoruz.

Ergen terapisi öncelikli olarak bireyin içinde bulunduğu gelişim döneminden kaynaklanan buhranların çözümü için destekleyici bir işleve sahiptir. Ailesi ile ilişkilerin korunumu ve geliştirilmesi, arkadaşlık ilişkilerindeki problemlerin çözümlenebilmesi, özgüven sorunları konusunda bireyin desteklenmesi, kariyer planlama-mesleğe yönlendirme, davranış problemleri, duygusal sorunlar öncelikli olarak çalıştığı alanlardır.

Ergenlik, birçok gelişim alanındaki baskı arttığı zaman çoğunlukla sancılı bir döneme dönüşmektedir. Özellikle, bu sancılı dönem aile içi çatışmaların arttığı, ilişkilerin gerildiği ya da yok denecek kadar azaldığı durumlarda da gözlemlenir. Hem aile içi iletişimin arttığı hem de gencin kendi öfke ve ihtiyaçlarını doğru tanımlandığı durumlarda bu sorunlar daha rahat atlatılabilir hale dönüşmektedir.

Ergenlik döneminin en önemli özelliklerinden biri de bu dönemin ergenin yetişkin yaşantısını dahi etkileyen bir süreç olmasıdır. Bu yüzden, eğer bu dönemde sıkıntılar yaşanıyor ise önlem alınması yetişkin olarak geliştireceği olumlu kişilik özellikleri açısından önemlidir. “Ergenlik dönemi, çocukluktaki sorunların yeniden gündeme gelip, ortaya konulup çalışılabildiği ve aşılması için fırsata dönüştürülebilecek bir dönemdir.  Olumsuz meseleler de bir fırsat olarak düşünülmelidir.”

Ergen Terapisi Nedir? 

Ergen psikoterapisi sizlere yukarıda belirtilen konularda yaşanan problemleri aşmada destek olacaktır. Böyle bir çalışma, sizlerin ebeveyn olarak daha güçlenmesine yardımcı olurken ergen çocuğunuzun yaşadığı problemleri en aza indirmek hedeflenmektedir.

Ergen Terapisi Çalışma Alanları

Ergen Psikolojisi ve Terapisi alanında aşağıdaki konu başlıklarında psikoeğitim, psikolojik danışmanlık, ergen yaşam koçluğu, aile danışmanlığı, psikoterapi ve gereken özel durumlarda da psikiyatri desteği alınmasından kaçınılmamalıdır. Ergen terapisi için hizmet almaya karar verirseniz bu alanda uzman, eğitim almış, meslek etiğine uygun hareket eden kişilere başvurmanızı öneririz. Ergen Terapisi için başvurulan temel konular;

 • Davranış Problemleri ve Olumlu Davranış Geliştirme
 • Özgüven Geliştirme
 • Sosyal Kaygı ve İçekapanıklık
 • Ders Başarısı ve Motivasyon
 • Sınav Kaygısı ile Başa çıkma
 • Kaygı ve Stres Problemleri
 • Öğrenme Problemleri
 • Takıntılar ve OKB
 • Öfke Kontrolü
 • Dikkat ve Konsantrasyon Problemleri
 • İnternet, Bilgisayar, Cep Telefonu Bağımlılığı
 • Ergenlikte Cinsel Sağlık
 • Ergenlikte Cinsel Kimlik
 • Madde Kullanımı
 • Uyku Problemleri
 • Beslenme ve Yeme Problemleri
 • Strese Bağlı Konuşma Zorlukları
 • Arkadaşlık İlişkileri
 • Ergenlerde İntihar Eğilimleri
 • Sporcu Psikolojisi ve Performans/Motivasyon Sorunları

Ergen Psikoloğu ve Genç Arasındaki İletişimin ve Bağın Ergen Terapisindeki Önemi

Ergen psikoloğu, ergenlik dönemine girmiş genç ve ailesi arasındaki iletişim engellerinin üzerine çalışarak daha karşılıklı ve açık iletişimi kuvvetlendiren bir ilişki atmosferi oluşturmak için çalışır.

Ergen terapisinde belki de en önemli şey genç ve ergen psikoloğunun kurduğu bağdır. Eğer terapist ve egen danışan arasında bu bağ yeteri kadar iyi bir şekilde kurulmazsa terapi süreci yavaşlayabilir, aksayabilir veya durabilir. Psikolog, yaptığı çalışmada ergen psikolojisini anlayarak ve doğru iletişim yöntemlerini kullanarak, ebeveyn davranışlarını destekleyerek hem aileye hem de ergen gence destek olur.

“Ergen psikoloğu ailenin çocuğuna psikoloğa gerek duymadan yaşamasında yardımcı olan kişidir.”

Ergen, psikolog ile çalışmasında güven duymalıdır. Güvene dayanan bu ilişkide konuşulan konular, ergenin geleceğe, sorunlarını çözerek hazırlanması için yardımcı olur. Ergen psikoloğu, hem aile hem de ergen genç ile uzmanlığı ve bu alanda mesleki deneyimleri doğrultusunda güvene dayalı bir ilişki kurar. Bu bağ ile psikoterapi yöntem ve tekniklerini kullanır. Özellikle, bu güven ilişkisine dayalı ilişkide gözlenen psikolojik sorunların düzeyine göre psikolog sadece ergen genç ile bireysel çalışabilir, aile için gerektiğinde ergen ile aileyi de çalışmaya katar, nörolojik veya psikiyatrik destek gerektiği durumlarda uzman hekimlerle (psikiyatri, nöroloji, aile hekimi vb.) konsültasyon, süpervizyon çalışması yapar.

Ergen ile psikolog çalışmasında gerektiğinde genç ve aileyi psikoeğitim çalışması ile uzmanlara yönlendirir. Ergen psikoloğu için amaç, hizmet alan kişiye ve aileye ergen psikolojisi konusunda destek olmaktır.

Call Now ButtonBilgi Al