Ergenlikte Spor
Ergenlik Döneminde Spor Yapmak

Ergenlik dönemi, çocukluktan yetişkinliğe doğru hızlı adımların atıldığı bir dönemdir. Ergenlikte fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal alanda pek çok değişim yaşarız. Kararsızlıklar, kontrol edilemeyen duygular, öfke patlamaları, sivilceler, alınan kilolar ve bir anda uzayan boy gibi bir sürü yeni durumla karşı karşıya kalırız ergenlikte. Bunca karmaşanın içinde bir de var olmak, kim olduğunu bulmak, yer edinmek ve karşı cinsi tanımak gibi başka başka pek çok çözülmesi gereken konu gelir karşımıza. Haliyle bazen umutsuzluğa kapılabilir, kötü hissedebilir, duygularımızı ve davranışlarımızı kontrol edemeyebiliriz. Bütün bunlar olurken, ergenliğe girdiğimizde ihtiyaçlarımız da değişir haliyle. Özellikle büyümenin hız kazandığı bu dönemde spor yapmak oldukça büyük bir önem taşır. Ergenlik döneminde spor, hem fiziksel hem duygusal hem sosyal gelişim açısından çok fazla getirisi olan bir aktivite olarak karşımıza çıkıyor.

Lise ve üniversiteye girmek için sınavlara hazırlandığımız dönem tam da ergenliğimize denk geldiğinden, soru çözmek spor yapmaya tercih edilebiliyor. Fakat özellikle de bu dönemde spor yapmak, zaman kaybı olarak görülmemeli. Spor yapmak, gençlerin en fazla ihtiyacı olan bu dönemde stres yönetimini sağlamak için oldukça iyi bir yoldur.

Ergenlik Döneminde Spor Yapmanın Önemi

  • Ergenlik döneminde spor yapmak öncelikle fiziksel gelişime büyük katkı sağlar. Bu dönemde hızlı bir gelişim gösteren bedenin çok daha güçlü, sağlıklı ve dayanıklı olmasına olanak verir.
  • Ergenlik döneminde fiziksel aktivitenin olması, spor yapmak duyguların kontrolünü sağlamaya da destek olur. Özellikle ergenlik döneminde en yoğun yaşanan duygulardan biri olan öfkenin, fiziksel enerjiye dönüştürülerek sistemden çıkmasını sağlar. Böylece öfke, yıkıcı bir hal almaz.
  • Özellikle takım sporları, ergenlik döneminde sosyal gelişimi fazlasıyla destekler. Takım çalışması, iş birliği, empati gibi duyguların gelişmesine yardımcı olur. Üstelik aynı şeyi yapmaktan keyif alan insanlarla bir arada olunduğundan iletişim becerilerini ve sosyal ilişki kurmaya dair diğer becerileri de geliştirir.
  • Spor yapmak hayat deneyimi az olan ergenlik çağındaki bireyin rekabet, başarı ve başarısızlık gibi kavramların güvenli bir ortamda deneyimlenmesine olanak sağlar.
Ergenlik Döneminde Sporun Önemi
Ergenlik Döneminde Spor Yapmanın Önemi
  • Ergenlik döneminde spor yapmak gençlerin disiplinli ve istikrarlı olmasını da sağlar.
  • Spor yapmak beraberinde sağlıklı beslenmeyi de getirdiğinden bu dönemde yaşanabilecek yeme bozukluklarının ve diyabet, obezite gibi sağlık problemlerinin önüne geçilmesinde de etkilidir.
  • Ergenlikte spor yapmak gencin özgüvenini de olumlu yönde etkiler.
  • Spor yapmak bir ergenin bu dönemde en fazla ihtiyacı olan şeyi, sorumluluk almasını sağlar.
  • Ergenlik dönemi, geçlerin depresyona girme olasılıklarının çok arttığı bir dönemdir. Yapılan araştırmalar, spor yapmanın depresyon belirtilerine iyi geldiği ve iyileşmede fayda sağladığını öne sürmektedir.

 

Psikolojik Danışman Gamze Nur Belek

Ataşehir Psikolojik Danışmanlık

Çocuk, Ergen ve Aile Psikoterapisti

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.