ergenlikte blumia nervoza

Ergenlik döneminde görülen yeme bozukluklarından biri de blumia nervozadır. Blumia Nervoza ve anoreksiya nervoza birbirine sıkça karıştırılan yeme bozukluklarıdır. Benzer yönleri olmakla birlikte farklılıkları da oldukça fazladır. Blumia nevroza da sıklıkla ergenlik döneminde görülmeye başlar. Ergenlik döneminde blumia nervoza da tıpkı anoreksiya nevroza gibi bozulmuş beden imajinasyonu hastalığın baş göstermesindeki temel nedendir.

Ergenlik döneminde görülen anoreksiya nervoza ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Blumia nervozayı anoreksiya nervozadan ayıran en önemli özellik yeme ataklarıdır. Blumia nevroza olan kişilerde ataklar halinde hızlı ani ve aşırı yeme davranışı ve ardından gelen suçlulukla birlikte kusma, kendini ilaç veya farklı yöntemlerle kusturma çabası görülür. Ayrıca blumia nevroza genellikle 18 yaş civarında görülmektedir. Anoreksiya nervozanın daha erken yaşlarda görüldüğünden bir önceki yazımda bahsetmiştim.

Blumia nervozada kişilerin kiloları oldukça fazla dalgalanma gösterir. Nadiren anoreksiya nervozadaki gibi tehlikeli denebilecek boyutta kilo kaybı yaşandığı da görülmektedir. Blumia nervozada yaşanan yeme atakları genellikle gizlice yapılır ve kişi bunu yaparken suçluluk duymasına rağmen aşırı yeme davranışı için tabiri caizse fırsat kollar.

Ergenlik Döneminde Blumia Nervoza

 • Öncelikle yukarıda da bahsettiğim gibi blumia nervozanın ortaya çıkışındaki en önemli neden bozulmuş beden imajinasyonudur. Yani kişi kendini olduğundan daha kilolu hisseder ve sürekli vermesi gereken bir kilo olduğunu düşünür. Ergenlik dönemindeki beden algısının popüler kültür ögelerinden, medyadan, şu an en çok sosyal medyadan etkilenmesi sebebiyle özellikle genç kızlarda “ideal olan zayıf bedendir” algısı blumia nervozanın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
 • Blumia nevroza genellikle geçmişte fazla kilo veya obezite sorunları olan kişilerde görülmektedir. Daha önceden böyle bir hikayesi olan gençlerde kiloyu tekrar alma korkusu yedikleri konusunda suçluluk duymasına sebep olur.
 • Blumia nervozada yaşanan yeme atakları ve ergenin bunu gizlice yapmak istemesi arkadaşları ve çevresiyle olan ilişkilerin bozulmasına sebebiyet verebilir.
Ergenlik Döneminde Blumia Nervoza
 • Blumia nevroza olan ergenlerde, daha önceki diyet, kendini aç bırakarak kilo verme deneyimlerinden ötürü kilo alma düşüncesi psikolojik olarak onları rahatsız etse de yeme atakları sırasında kendilerini oldukça rahatlamış hissederler. Çünkü bu kaçamakları aslında onlar için psikolojik olarak kendilerini problemlerden uzaklaştırdıkları ve özgürleştirdikleri zaman dilimleridir.
 • Yine blumia nevroza olan ergenlerde ders başarısında düşme sık sık görülen durumlardan biridir.
 • Blumia nevroza olan gençlerde kişilik yapısında genellikle düşük dürtü kontrol mekanizması olduğunu gözlemliyoruz. Aynı zamanda duygusal değişimleri de yoğun ve sık olarak görülüyor.
 • Blumia nevroza olan ergen bireyler de tıpkı anoreksiya nervozada olduğu gibi biyolojik ve çevresel faktörlerden etkilenmişlerdir. Aşırı baskıcı, mükemmelliyetçi aile tutumları, biten veya kötü giden romantik ilişkiler, özellikle kilosundan ötürü aşağılanmaya maruz kalma gibi pek çok faktör blumia nervozanın ortaya çıkışına sebep olmaktadır.

Ergenlikte Blumia Nervozanın Tedavisi

 • Aslında yalnızca blumia nervozada değil, tüm yeme bozukluklarında öncelikle medikal bir taramadan geçilmesi gereklidir. Özellikle ergenlik dönemindeki bireylerde hormonların düzensizliği ve vücuttaki hızlı değişimlerden ötürü tedavi programına başlamadan önce tıbbi muayeneden geçilmesi çok önemlidir.
 • Blumia nevroza tedavisi başarıyla sonuçlanma oranı yüksek bir yeme bozukluğudur. Burada önemli olan belirlenen yeme düzenine uyulmasının yanında psikolojik desteğin de eksik edilmemesidir. Psikolog, okul psikolojik danışmanı, diyetisyen ve doktor iş birliği içinde çalışmalıdır.
 • Psikolojik destek alınırken ailenin de iş birliğine katılması oldukça önemlidir. Ergenlik döneminde genellikle çatışmalı olan ergen –  aile ilişkileri dengelenmelidir. Bunu sağlayabilmek için uzman desteği almak oldukça işlevsel bir yol olacaktır.
 • Tedavi sürecinde gence nasıl yaklaşılması konusunda ailenin bilgilendirilmesi, ergenin ve ailenin iletişiminin takip edilmesi sürecin önemli bir parçasıdır.

 

Psikolojik Danışman Gamze Nur Belek

Ataşehir Psikolojik Danışman

Çocuk, Ergen ve Aile Psikoterapisti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.