Aşırı Yeme Bozukluğu

Ergenlik döneminde başladığını gördüğümüz yeme bozukluklarından bir diğeri de tıkınırcasına yeme bozukluğudur. Karşılaşabileceğiniz bir diğer adı da aşırı yeme bozukluğu olan bu bozukluğun başlangıcı genellikle ergenlik dönemine denk gelmektedir. Basitçe normalden fazla bir hızla ve olması beklenenden daha kısa sürede normalden çok daha fazla besini yemek olarak tanımlayabiliriz. Ergenlik döneminde yaşanan tıkınırcasına yeme bozukluğu gencin hayatında pek çok probleme yol açabilir. Öncelikle fiziksel sorunları beraberinde getirme olasılığı yüksektir. Ruhsal olarak bireyi yıprattığını da söylemek gerekir.

Blumia nervozada olan tıkınırcasına yeme ataklarından farkı ardından yiyeceği vücuttan atma, aşırı egzersizle kalori kaybetme vs gibi bir çabaya girilmemesidir. Tıkınırcasına yeme bozukluğunda 6 aylık bir süre içinde ortalama olarak haftada 2 kez bu atakların yaşandığı görülmektedir. Bireyin yiyebileceğinden çok daha kısa sürede yine yiyebileceğinden çok daha fazla besini tüketmesi, ardından suçluluk getiren bir durumdur. Bu olay sırasında genç yeme dürtüsünü kontrol edemez ve kendini durduramaz.

Ergenlik Döneminde Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu

 • Ergenlik döneminde görülen tıkınırcasına yeme bozukluğunun genellikle yine kişide sorunlardan uzaklaşma dürtüsüyle yaşandığını görüyoruz.
 • Ergenlik döneminde tıkınırcasına yeme bozukluğu genellikle obez olan gençlerde daha sık görülmektedir.
 • Tıkınırcasına yeme bozukluğu olan gençte, bu davranışın ardından kendinden tiksinme, iğrenme gibi duygular oluşabilir. Bu duyguların etkisiyle tıkınırcasına yeme bozukluğu ergenin sosyal ilişkilerine zarar verme ihtimali yüksek olan bir problemdir.
 • Yine aşırı baskıcı, otoriter, işlevini yerine getiremeyen ailelerde büyüyen ergenlerde tıkınırcasına yeme bozukluğu görülme ihtimali diğerlerine göre yüksektir. Ergen bu davranışı gösterdiği zaman dilimlerinde aslında kendini özgür hissettiği bir zaman dilimi içindedir.
 • Okul ve arkadaş çevresinde dışlanan, sosyal ilişkilerinde problemler yaşayan gençlerde de ergenlik döneminde tıkınırcasına yeme bozukluğu ortaya çıkma ihtimali diğerlerinden daha fazladır.
 • Ergenlik döneminde yaşanan travmalar, diğer yeme bozukluklarının ortaya çıkışında etkili olduğu gibi tıkınırcasına yeme bozukluğunda da etkilidir. Ergen bireyin ebeveynlerinin boşanması, okul değişimi, taşınma, cinsel istismar gibi travma yaratan olaylar yaşayan gençlerde de tıkınırcasına yeme bozukluğu görülme riskini arttırmaktadır.

 

Ergenlik döneminde aşırı yeme
Ergenlik Döneminde Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu

Ergenlik Döneminde Yaşanan Tıkınırcasına Yeme Bozukluğunun Tedavisi

 • Aslında tedaviden önce engellemenin birkaç yolundan bahsetmek isterim. Elbette huzurlu bir aile ortamı ve sorunların uygun iletişim yolları kullanılarak çözüldüğü aile ilişkileri oldukça önemli. Aynı zamanda obeziteli gençlerde daha fazla görüldüğü gerçeğini de atlamamak gerek. Bu sebeple yeme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve özellikle de gelişimin hızlandığı bu dönemde sağlıklı beslenmeye önem verilmesi gerekmektedir.
 • Ergenlik döneminde sorunlar karşısında verilen tepkiler çeşitli şekillerde olabilmekte. Aşırı yeme davranışı da ergenin hayatındaki sorunlara verdiği bir tepkidir aslında. Bu sebeple tedavi sürecinde kesinlikle ve kesinlikle psikolojik destek alınmalı.
 • Ergen genç sağlık taramasından geçirilmeli. Özellikle hormonal durumu kontrol edilmeli ve obezite, aşırı yeme gibi davranışlara sebep olabilecek fiziksel rahatsızlıklar tespiit edilmelidir. Elbette tıkınırcasına yeme bozukluğunun sonucunda da ortaya çıkan fiziksel problemler olabilmektedir. Sağlık taraması bunların tespiti için de oldukça önemlidir.
 • Psikolojik ve medikal destekle birlikte bir diyetisyenle de çalışmak iyi olacaktır.
 • Psikolojik destek alırken ergenin bireysel terapiden faydalanması birincil önem arz ederken sürecin aile terapisiyle de desteklenmesi önerilir.

 

Psikolojik Danışman Gamze Nur Belek

İstanbul Ataşehir Psikolojik Danışman

Çocuk, Ergen ve Aile Psikoterapisti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.