Son zamanlarda evden çalışmayı tercih etme oranları oldukça arttı.  Ofis ortamından uzak, trafik çilesini çekmeden çalışmak çoğu kişiye cazip gelse de evden çalışmanın kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Daha rahat ve belirli kalıpların dışında çalışılıyor gibi görünse de aslında evden çalışmak, bir ofis ortamında çalışmaktan çok daha fazla disiplin gerektiriyor. Ancak diğer taraftan sahip olduğu birçok avantaj da var. Peki hem çalışanlar hem işverenler için evden çalışmanın avantajları ve dezavantajları neler?

Çalışan İçin Evden Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

Evden Çalışmanın Avantajları

 • Esnek çalışma saatleri
 • Çalışma ortamını kendi zevkiniz ve rahatınıza göre belirleme
 • Yol, kıyafet, yemek gibi giderler ortadan kalktığı için daha düşük maliyet
 • Çalışma ortamındaki ses, değişen gündem, olumsuzluklar gibi odaklanmayı bozan etkilerden korunmak
 • Trafikte geçirilen saatlerden tasarruf
 • Çeşitli stres faktörlerinden daha az etkilenme
 • Zamanı doğru kullandığınızda size kalacak daha çok zaman

Evden Çalışmanın Dezavantajları

 • Yeni düzene alışma zorluğu
 • Çalışma ekibi arasındaki koordinasyonun sağlanmasında yaşanan problemler
 • Çalışma moduna girmekte zorluk
 • Televizyon, sosyal medya, ev işleri, evdeki diğer kişiler gibi dikkat dağıtıcı unsurlar
 • İşle ilgili bir sorun yaşadığınızda destek için çevrenizde birinin olmaması
 • Ev ve iş yaşamını birbirinden ayırmadaki zorluk
 • Zaman yönetimi iyi yapılmadığında uzayan çalışma saati
 • Sosyal çevreden uzak kalmak

 

Evden Çalışmanın Avantajları Ve Dezavantajları

Yönetici / İşveren İçin Evden Çalışmanın Avantajları ve Zorlukları

Yöneticiler ve işverenler için de evden çalışmanın  avantajları ve dezavantajları mevcut. Evden çalışmak, yöneticileri, işverenleri de farklı yönlerden etkiliyor. Kira, ofis eşyaları, ofis giderleri gibi harcamaların olmaması ve maliyetin düşmesi,  zamandan tasarruf, trafik stresinden uzak olmak, evdekilerle daha fazla zaman geçirme imkanı işverenler için de avantaj. Ancak bunlarla beraber evden çalışmanın yöneticiler, işverenler açısından bazı zorlukları da bulunuyor.

Yöneticilerin sorumluluklarından biri; iş sürecini kontrol etmek ve çalışanların hangi noktada olduklarını, neler yaptıklarını takip etmektir. Bu nedenle evden çalışmada en çok zorlananlardan biri yöneticilerdir. Çünkü evden çalışanların takibini sağlamak, aynı ofiste çalışmaya göre çok daha zor. Gerekli yapılanma sağlanmadığı takdirde bu durum, bir noktadan sonra baskının artmasına ve çalışanlarla yöneticiler arasında iletişim sorunları yaşanmasına ve kopukluklara neden oluyor.

İngiltere’de LSE tarafından yapılan bir araştırmaya göre; yöneticiyle paylaşım, etkileşim çok daha az olduğu için çalışanlar, mesleki gelişimlerinde duraksama olduğunu düşünüyor. Bu da çalışanların yöneticilerine ve işlerine olan bağlılığını azaltıyor ve verim düşüyor.

Evden çalışma sürecinde yöneticilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar var. Öncelikle çalışanlar arasında iletişim ve koordinasyonu sağlayarak olası iletişim problemlerinin önüne geçmek gerekiyor. Böylece işlerin aksaması, yanlış anlaşılmalar maksimum düzeyde engellenmiş olur.

Bir diğer önemli konu da çalışanların gerçekten çalışıp çalışmadıklarını anlamak için yöneticiler tarafından kontrol ve aramaların sıklaşması. Özellikle başlangıçta aksaklıkların olması çalışanların adaptasyon sorunu yaşamasından kaynaklanıyor olabilir. Bu aşamada çalışana esneklik tanıyıp alışma sürecinde destek olmak ilerleme açısından faydalı olacaktır. Böylece çalışanın yöneticisine,  çalıştığı yere ve kendisine güveni artacaktır.

Evden Çalışmayı Verimli Hale Getirmek İçin İpuçları

Evden çalışmayı verimli hale getirebilmek küçük dokunuşlarla mümkün. Dikkat edilmesi gereken bazı ipuçları:

 • Kendinize bir çalışma ortamı hazırlayın.

Her yerde rahatça çalışabilen biri olabilirsiniz, bu çok güzel. Ancak size iş mesajı ve çalışma motivasyonu veren bir yer oluşturmanız çalışma moduna geçmenizde yardımcı olacaktır. Hazırladığınız çalışma alanınız bir oda da olabilir boş bir masanın küçük bir kısmı da. Burada önemli olan işle bağdaşan bir yerinizin olması.

 • Bir rutin oluşturun.

Çalışmaya başlamadan önce bir rutin oluşturmanız işe daha kolay başlamanıza yardımcı olacaktır. İşe başlamadan önce haber okumak ya da kahve hazırlayıp işe başlamak işe adapte olmanızda yardımcı olacaktır.

 • Günlük ya da haftalık plan yapın, liste hazırlayın.

Evde çalışırken disiplin sağlamak oldukça zordur. Bu nedenle günlük ve haftalık planlamalar yaparak kendi içinizde bir disiplin sağlayabilirsiniz. Liste sayesinde önceliklerinizi belirler, hangi işleri tamamladığınızı, hangilerinde aksamalar olduğunu görebilir ve bir yol haritası belirleyebilirsiniz.

 • Çalışma saatinizi belirleyin.

Gün içerisinde çalışma saati aralığınızı belirleyin. Bu aralığı sizin en verimli olduğunuz saatlere göre ayarlayın. Örneğin gece geç saatte çalışmak sizin için daha verimliyse düzeninizi buna göre ayarlayabilirsiniz. Saat belirlemeniz, daha disiplinli çalışmanıza ve işleri zamanında tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

 • Ekibinizle koordineli çalışın.

Evden çalışmanın en büyük zorluklarından biri ekip arkadaşlarınızla anında iletişime geçememektir. Bu nedenle birlikte çalıştığınız ekibinizle koordineli çalışın. Bireysel çalışıyor olsanız da birbirinizle paralel ilerlemeniz ve kolay ulaşılabilir olmanız olası sorunların önüne geçecektir. Ortak bir takvim kullanımı size yardımcı olabilir.

 • Mola vermeyi unutmayın.

Evde çalışırken tek başına mola vermek bazen unutulabiliyor ya da geçiştirilebiliyor. Ancak, verdiğiniz kısa bir ara kafanızı dağıtmanıza yardımcı olurken işinizi daha verimli yapmanıza yardımcı olacaktır.

 • Raporlamayı alışkanlık haline getirin.

Yaptığınız iş ne kadar yolunda ve sorunsuz gitse de bunu karşı tarafa göstermemeniz sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Çalışmanızın hangi aşamasında olduğunuzu, nerelerde sorunla karşılaştığınızı ya da ne kadar plan dahilinde ilerlediğinizi raporla sunun. Böylece yöneticinizin iş takibini kolaylaştırmış olursunuz.

 • Pijamalarınızla çalışmayın.

Pijamayla çalışmak ne kadar cazip gelse de bu durum veriminizi düşürecektir. İşinizi yaparken ev kıyafeti  yerine daha işe uygun, düzenli bir kıyafet giymeniz ev miskinliğini üzerinizden atmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda gün içerisinde acil görüntülü bir toplantı yapma durumunuzda sizi daha profesyonel gösterecektir.

 • Günlük ev işlerinizi çalışma saatleriniz dışında yapmaya çalışın.

Çamaşır, bulaşık gibi evin rutin işlerini olabildiğince çalışma saatlerinin dışında yapmaya özen gösterin. Gün içerisinde yapmak zamandan tasarruf gibi gözükse de bu durum çalışma odağınızı değiştirecektir.

 • Evdekilerle işten sonra etkileşime geçin.

Evde çalışmanın en güzel yanlarından biri evdekilerle daha fazla vakit geçirme şansınızın olması. Ancak, evdekilerle geçeceğiniz etkileşim çalışma veriminizi olumsuz etkileyeceği için bunu olabildiğince çalışma süreciniz bittikten sonra yapın.

 

Uzman Klinik Psikolog Beliz EREREN

İstanbul Ataşehir Klinik Psikolog

Çocuk, Ergen, Aile ve Yetişkin Psikoterapisti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.