Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi

Frostig Geişimsel Görsel Algı Testi özellikle öğrenme güçlüğü olan çocukların görsel algı içeren aktivitelerde başarısızlık gösterdiği gözlemine dayanarak oluşturulmuş bir testtir. Çocukların görsel algı düzeyini 5 farklı alt alanda değerlendiren test uzmanlara ve ailelere çocuklarının görsel algıda yaşadıkları güçlülüklerin tespiti ve düzeltilebilmesi konusunda neler yapılabileceğine dair bilgi vermektedir.

Uygulaması oldukça kolaydır. Çocuk için sıkıcı olmayan bir performans testidir. Çocuğun okuma yazmada güçlük çekmesi, harfleri, sayıları yaşıtları gibi algılamaması, akademik olarak özellikle yazılı alanlarda zorluk yaşaması gibi öğrenme güçlüğünden şüphelenilmesine mahal veren durumlarda değerlendirme yapmak için oldukça kullanışlıdır. Öğrenme güçlüklerinin çocuğun hayatında yarattığı problemlerin özel eğitim ve çocuğun ihtiyaçlarına göre bireyselleştirilmiş programlarla aşılabileceği görülmüştür. Bu nedenle erken yaşta fark edilmesi ve ihtiyaca yönelik şekilde destek alınması oldukça önemlidir.

4 – 8 yaş arasındaki çocuklara uygulanabilir bu test çocukların okula başlayabilirliği konusunda da uzmana bilgi vermektedir.

Çocuk terapilerinde uzmanlar tarafından sıkça kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Çünkü okuma yazma bilmeyen çocuklara uygulanabilmektir.

Test uygulaması hem çocuk için hem de uzman için oldukça kolay ve keyiflidir. Ama her test gibi uzmanlık ve deneyim gerektirmektedir. Bu nedenle Frostig Görsel Algı Testi eğitimini tamamlamış ve bu konuda deneyim kazanmış psikolog, psikolojik Danışman ve Psikiyatristler gibi alan uzmanları tarafından uygulanmalıdır.

Call Now ButtonBilgi Al