İlişki problemleri nelerdir ve nasıl yaklaşmalıyız sorularına sizler için cevap verdik! Her ilişki özneldir, özeldir. Fakat ilişkilerin sağlıklı ve mutlu devam edebilmesi için sevgi saygı ve sadakatin, o ilişkide kesinlikle olması gerekir. Bu ‘3 S’ ilişkiler için çok önemlidir. Bunlardan bir tanesinde sıkıntı çıkmaya başladığı zaman, diğerlerinde de problemler görülmeye başlar. İkili ilişkilerde sevgi, saygı ve sadakat  mevcut olduğu sürece, diğer sıkıntıların çözülme ihtimali daha kolay olur.

İlişki Problemleri 1: İlişki Bağımlılığı Nedir? Hangi Sorunlara Yol Açar?

Günümüzde en sık yaşanan ilişki problemleri başında ilişki bağımlılığının geldiğini söyleyebilirim. Bu durum hem bağımlı olan tarafı, hemde bağımlı olunan tarafı  belirli bir süre sonra mutsuz etmeye başlar. Aslında bağımlılık ortada bir eksiklik hissetmesini gerektirecek bir durum yokken dahi kendisini eksik hissetme durumundan kaynaklanır. Bağımlı kişilerde özgüven eksikliğine sıklıkla rastlanmaktadır. Bağımlı kişinin öncelikli düşüncesi terk edilme korkusudur. Bu kaygılar sonucunda bağımlı olan taraf  bağımlı olunan tarafı sürekli dener, ilişkiyi test eder fakat hiç bir zaman bu konuda tatmin yaşamaz. Bu kişiler rasyonel olmayan düşüncelere sahiptir. Bağımlı olan kişi, bağımlı olunan karşı tarafı kaybetmemek için elinden gelen her şeyi yapar, onun tüm isteklerini yapmaya çalışır, bağımlı olunan kişiyi hemcinsleriyle ayn ortama sokmak istemez, genel olarak güzel ya da yakışıklı arkadaşlıklar kurmaktan kaçınır. Belirli bir süre sonra bağımlı olan kişi sadece bağımlı olunan kişinin varlığı ile mutlu olmaya başlar. Bu durum her iki tarafında işini zorlaştırır. Çünkü mutluluk bağımlı olunan kişi ile ilişkilendirilmiştir. İlişkide yaşanılan en ufak problem ile karşılaşıldığı zaman kişi kendisini çok fazla mutsuz ve kaygılı hisseder. Bağımlı kişi bu davranışlarının farkına vardırılırsa bu bağımlılıktan kurtulma ihtimali daha çok artar. Bağımlı olan kişinin asıl problemi özgüven eksikliği olduğu için bu yönde yapılan çalışmalar bizi daha kolay başarıya götürür.

İlişki Problemleri 2: İlişkilerde Heyecan Eksikliği ve Yönetimi

İlişkilerde yaşanan diğer bir problem heyecan eksikliğidir. Genellikle uzun süreli ilişkilerde veya evliliklerde bu problemle karşı karşıya geliriz. Bu çiftlerin çoğunluğu bu monotonluktan şikayetcilerdir. Çünkü ilişkide belirli bir süre geçtikten sonra kişiler birbirleri hakkında hemen hemen her bilgiye sahip oluyor ve bu ilişki bir süre sonra rutinleşmeye başlayabiliyor. İlişkilerde zaman zaman bu rutinlerin dışına çıkılabilirse, biraz farklılıklar yapılabilirse, bu ilişkinin ya da evliliğin eğlencesini , tazeliğini korumasını sağlamış oluruz. Başka bir yönden baktığımız zaman, genellikle eşler hafta sonları aynı aktiviteleri yapmayı, aynı arkadaşlarla görüşmeyi, aynı hobileri yapmayı tercih ediyor. Zaman zaman bu durumu değiştirip farklı ilgi alanları yaratılmalı ve ayrı ayrı zaman geçirilmelidir. Böylelikle hem konuşulabilecek farklı konular ortaya çıkmış olur hemde farklı aktivitelerde bulunmak ilişkinin enerjisini yüksek tutmasında yardımcı olacaktır.  Eğer yapabiliyorsanız birlikte daha önce gitmediğiniz şehir veya ülkelere seyahatlar ayarlayın. Yeni olan her şey, insan için heyecan vericidir ve bu da ilişkinize mutlaka olumlu yönde yansıyacaktır.

İlişki Problemleri 3: İlişkide Aldatma Sorunu

Günümüzde görülme sıklığı artmış olan, ilişkilerdeki en büyük problemlerden bir  diğeri ise aldatmadır. Genellikle ortaya çıkan bir aldatma, her iki taraf içinde çok yıkıcı sonuçlara sebep oluyor. Günümüzde kadınlarda da aldatma oranları çok arttığı görülmektedir. Peki ama neden çiftler birbirini aldatmaya yöneliyor?  Aslında kadınlar içinde erkekler içinde sebepler aşağı yukarı aynı oluyor. Kadınlar, artık kocalarının eskisi kadar sevgi göstermediklerini, kendilerini önemli hissetirmedikleri için yani kocalarından göremedikleri sevgi ve ilgiyi görebilecek başka kişilere yöneliyorlar. Erkekler, eşlerinin artık kendileri için eskisi kadar bakımlı olmadıklarını, monoton bir cinsel hayatlarının olduğu,  ve eşlerinin kendilerini çok eleştirdiği durumlarda, yine aynı önemsenme, kendilerini güçlü hissetme ve ilgi görmek için başka kişilere yöneliyorlar. Bu durum ilişkilerde çok büyük yıpranmalara, ve kopukluklara sebep olur, hatta ilişkinin bitmesine dahi sebep olabilir. Kişiler, birbirlerine karşı daha dürüst olurlarsa, iyi bir iletişim kurabilirlerse, isteklerini eşlerine uygun bir şekilde dile getirebilirlerse, bu yıpratıcı durum ile karşılaşma olasılığı azalmış olur.

İlişki Problemleri 4: İlişkilerde Problem Yönetimi

Her ilişkide problemler olabilir. Hatta  problemler monotonlaşmayı engellediği için  aşırı olmadığı sürece gereklidir bile diyebiliriz.  Bu problemler yeni oluşmaya başladığı zaman çözümlenebilirse, hem ilişkinin yıpranması engellenmiş olur, hem de  yeni sıkıntıların ortaya çıkması engellenmiş olur. İlişkilerde sıkıntılar en kısa sürede bulunmalı, yaşanan problemlerde oluşan kısır döngülerden çıkılmalıdır. İlişkilerdeki problemlerde  kişiye empati kurarak yaklaşılması lazım, her zaman karşı tarafın hataları söylenmemeli, kişinin kendi hatalarını da düşünmesi gereklidir. Çiftler zaman zaman birbirlerine neden aşık olduklarını, hangi yönlerini beğendiklerini kendilerine hatırlatmaları lazım. Çünkü genellikle uzun süreli ilişkilerde yapılan iyilikler artık eskisi gibi görülmeyebiliyor ve gözden kaçabiliyor. Yazımın en başında da söylediğim gibi bir ilişkinin olmazsa olmaz yapı taşları sevgi, saygı ve sadakattır. İlişkilerde bu üç değer zarar görmediği, kaybedilmediği sürece her problemin üstesinden gelinir. Yeter ki çiftler bunu istesinler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.