karantinada değişen insan ilişkilerini yönetmek

Karantinada değişen insan ilişkilerini yönetmek zaman zaman içinden çıkılamaz bir hal almış gibi gözükebiliyor. Fakat içinde bulunduğumuz dönemde bu oldukça normal bir durum. Günlük hayatımızda fark etmesek de sık sık kendimizle yalnız kalırız. Yalnızlığı sadece etrafta kimsenin olmadığı bir zaman olarak düşünmemek gerek. Kalabalık bir yerde tek başımıza kahve içerken, pazar günü sahilde koşarken, evle iş, okul arasında gidip gelirken de yalnız kalırız. Bu zamanlar, bizim, sorunlarımızdan uzaklaşabildiğimiz ya da kafa rahatlığıyla düşünebildiğimiz anlar olur ve bu anlar sayesinde rahatlarız.

Korona virüsün hayatımıza girmesiyle birlikte hayatımızın neredeyse her alanında çarpıcı değişiklikler oldu. Karantina döneminde birçok insan evden çalışmaya, çocuklar evde eğitim almaya başladı. Aileler belirli bir alan içinde günün her saati birlikte zaman geçirmeye başladı. Bu denli büyük değişiklikler hayatlarımızın pek çok alanını etkilerken ilişkilerimiz de bu değişiklikten payına düşeni aldı.  Çin’de karantina bittikten sonra boşanma başvurularının rekor sayıya ulaşması bunun önemli bir göstergesi.

Karantinada Değişen İnsan İlişkilerini Yönetmek

Karantina Döneminde İlişkiler Nasıl Etkilenir?

Karantina döneminde birçok şey gibi ilişkiler de zorlu bir sınavdan geçiyor. Bazı çiftler hafif sarsıntılar yaşarken bazıları ise daha derinden sallantılar geçiriyor. Sadece sorunlu ilişkiler ya da ilişkinin daha çok başında olanlar mı bu dönemden etkileniyor? Tabii ki hayır. Korona virüs ve karantina dönemi pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Bu nedenle 10 senelik evliler de daha uzun süredir devam eden oturmuş ilişkiler de bu dönemden nasibini alıyor. Peki karantinada değişen insan ilişkilerini yönetmek için neler yapabiliriz?

Karantina nedeniyle evde daha çok beraber vakit geçirmek çiftlerin, önceden görmezden geldikleri, göz ardı edilebildikleri durumların şu an büyük bir sorun olarak karşılarına çıkmasına neden oluyor. Daha önce farkında bile olunmayan sorunlar bugünlerde içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Çünkü ilişkide var olan sorunlardan bağımsız; belirsizlik, finansal sorunlar, iş problemleri, gelecek kaygısı, hastalık korkusu da ilişkilerdeki tahammülsüzlüğü arttırıyor, çeşitli sorunlar yaşanmasına neden oluyor. Örneğin; yapılan çalışmalar bu dönemdeki gibi stres ve kaygının yoğun olduğu dönemlerde cinsel isteğin azaldığını ortaya koyuyor.

Karantina dönemi, ilişkileri sadece olumsuz etkiliyor, etkileyecek diyemeyiz. Ortak bir tehlikeye karşı birlikte olmak çiftleri yakınlaştırıp ilişkinin güçlenmesini de aynı şekilde sağlıyor. Birlikte bir şeylerin üstesinden gelmek aradaki bağı kuvvetlendiriyor. Ancak, dönemin yıpratıcı etkilerini de fark etmek gerekiyor. Peki, ilişkilerimizin karantina döneminden en az hasarla çıkmasını nasıl sağlayabiliriz?

 

Karantinada Değişen İnsan İlişkilerini Yönetmek İçin Ne Yapılmalı?

  • Ortak etkinlikler bulun.

Bu dönemi birlikte vakit geçirmek için fırsat olarak değerlendirin. İkinizin de yapmaktan hoşlandığı ortak bir etkinlik bulun. Birlikte mutfak becerilerinizi geliştirebilir, spor, meditasyon yapabilir ya da film arşivinizi geliştirebilirsiniz. 14 Günlük Karantinada Keyifle İzleyebileceğiniz 14 Film listemiz film seçiminde sizlere fikir verebilir.

  • Bireysel uğraşlar edinin.

Eşinizle ortak bir şeyler yapmak kadar kendi başınıza yapacağınız uğraşlar bulmak da önemli. Evde birlikte kalmanız her saniyenizi beraber geçirmek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Önceden yaptığınız bireysel aktivitelerinize devam edin. Tek izlediğiniz diziyi izleyin, önceden işe giderken dinlediğiniz podcastleri dinleyin, kitabınızı okuyun ya da size iyi gelen neyse onu yapmaya devam edin. Ne yapacağınıza karar veremiyorsanız Karantina Döneminde Evde Kaliteli Vakit Geçirmek yazımıza göz atabilirsiniz!

  • Karşılıklı olarak sınırlarınızı belirleyin.

Her ilişkinin en temel ihtiyaçlarından biri olan sınırlar, bu dönemde daha da önemli hale geliyor. Her saniye birlikte olmak, iş hayatı, ev hayatı gibi birçok şeyin iç içe geçmiş olması sınırların ihlal edilmesine neden olabilir. Karşılıklı oturup bu süreçte özel alanlarınızı belirlemenizde fayda var.

  • Birbirinizin yalnız kalma isteğine ve sınırlarına saygı gösterin.

Eşinizin yalnız kalmak istemesi ya da bir etkinliği sizden ayrı yapmak istemesi sizinle bir sorunu olduğu ya da sizi istemediği anlamına gelmez. Karantina öncesinde ikinizin de birbirinizden ayrı uğraş ve özel alanlarınız olduğunu unutmayın.

  • Sosyal etkileşimlerinize devam edin.

Ekran aracılığıyla da olsa arkadaşlarınızla, ailenizle, sosyal çevrenizle görüşmeyi ihmal etmeyin. Sosyal etkileşim, hem ortamdan uzaklaşmanıza hem de arkadaşlarınızla bir şeyler paylaşıp kafanızı dağıtmanıza yardımcı olacaktır.

  • Birbirinizin aklını okumaya çalışmayın.

Kimsenin karşısındakinin aklından geçenleri okuyamadığı bilinen bir gerçektir. Siz, yemekte söylediğiniz bir şeyden dolayı eşinizin kızgın ve düşünceli olduğunu düşünürken; o anda eşiniz hala alışveriş sırasında tartıştığı kişiyle kavga ediyor olabilir. Eşinizin kafasından geçenlerle ilgili bir çıkarım yapmadan önce bunu açıkça sorun. Böylece yanlış anlaşılmaların önüne geçmiş olursunuz.

  • Spor egzersizleri yapın.

Gün içerisinde egzersiz yapmak, formunuz ve sağlığınız için gerekli olduğu kadar yaşadığınız stres ve gerginliği atıp rahatlamanız için de bir o kadar gerekli.

  • Gelecekle ilgili planlar yapın, hayal kurun.

Geleceğe dair planların ve umudun olması bugüne daha sıkı sarılmanıza, bugünkü aksaklıkları görmezden gelmenize yardımcı olacaktır. Eşinizle birlikte yaptığınız planlarla bugüne birlikte sarılabilirsiniz.

  • Sürecin kendi zorluğunu fark edin.

Alışılmışın dışında bir dönemden geçtiğinizi ve bu dönemde yaşanan gerginliklerin normal sayılabileceğini unutmayın. Karşılaştığınız birçok sorunu yaşanılan kaygı ve korku nedeniyle çok daha büyük ve önemli görebileceğinizi hatırlatın kendinize.

 

Uzman Klinik Psikolog Beliz EREREN

İstanbul Ataşehir Psikoterapist

Ergen, Yetişkin, Çift ve Aile Psikoterapisti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.