Pek çok kadının tereddütle ve endişeyle yaklaştığı bir konu olan menopoz aslında tıpkı çocukluk ve ergenlik gibi yaşamın doğal akışında geçirilen evrelerden biridir. Menopozu kısaca; yumurtlamanın ve adet kanamasının sona ermesi olarak tanımlayabiliriz. Menopoz belirtileriyle birlikte kadınların ve partnerlerinin aklını en çok “Menopoz döneminde cinsel istek azalır mı?” sorusu kurcalıyor. Menopozun cinselliğe elbette etkileri var ama bunların tamamı olumsuz ve endişelenilmesi gereken konular mı?

Menopoz döneminde fiziksel ve psikolojik pek çok değişim yaşanır. En sık yakınılan problemler arasında; sıcak basmalarını, terlemeleri, kilo artışını, artan kemik ağrılarını, uyku sorunlarını ve elbette cinsel isteksizliği sayabiliriz. Cinsel isteksizlik konusunun altında da aslında bu değişimler yatıyor. Menopoz döneminde cinsel ilişkinin biteceği düşüncesi cinsel mitler arasında en yaygın olanlardan.  Adet kanamalarının bitişiyle cinsel hayatının da sonlanacağını düşünen kadın sayısı hiç de az değil.  Peki bu düşüncede haklılık payı var mı?

Menopoz Döneminde Ağrılı Cinsel İlişki

Menopoz döneminde vücuttaki östrojen hormonunun azalmasıyla birlikte vajinal kuruluk yaşanabilir. Bu ağrılı bir cinsel ilişki deneyimine sebep olabilir ve bu sebepten ötürü cinsel ilişkiye karşı bir mesafe oluşabilir. Öncelikle bu gibi durumların normal olduğunu bilmelisiniz. Vajinal kuruluk sebebiyle yaşanan ağrılı ilişkilerden kaçınmak için vajinal kayganlaştırıcılar kullanabilir, pelvik egzersizler yapabilirsiniz.

Bu küçük önlemlere rağmen devam ediyorsa bir uzmana danışabilir, yaşadığınız problemin kaynağı farklıysa uzmanınızdan buna yönelik destek isteyebilirsiniz.

Menopoz Döneminde Cinsel İstek Azalır mı?

Menopoza girme yaşı Türkiye’de ortalama olarak 45 – 48 diyebiliriz. Bu yaş aralığındaki kadınların hayatlarında menopozun dışında da pek çok değişim meydana geliyor. Mesela kariyer karmaşaları genellikle sonlanmış ve stabil bir ilerleyiş tutturulmuş oluyor. Yine ortalama çocuk sahibi olma yaşı göz önünde bulundurulduğunda, menopoz dönemindeki kadınların çocuklarının bu dönemde kendi sorumluluğunu alabilecek yaşlarda olduğunu görüyoruz. Doğum kontrol gerekliliğinin ortadan kalkmasıyla aslında cinsel yaşamı etkileyen çevresel stres etkenlerinin pek çoğunda azalma olan bir yaş dönemi olduğunu söyleyebiliriz. Stres faktörlerinin azalmasıyla birlikte cinsel istekte azalma değil, artış olması çok daha fazla görülen bir durumdur.

Cinsel isteğin artması ne yazık ki çoğu zaman cinsel ilişkinin de artması anlamına gelmiyor. Pek çok kadın ve/veya partneri toplumun menopoza yüklediği anlamlar dolayısıyla kendisini cinsel birliktelikten geri çekebiliyor. Yani aslında cinsel isteği ve menopoz döneminde cinsel ilişkiyi azaltan şey menopozun kendisi olmaktan ziyade beraberinde getirdiği fiziksel değişimler ve menopoza yüklenen özellikle “kadınlığın bitişi” anlamıdır.

Menopoz Dönemine Girdiğinizde ve Sonrasında Cinsel Yaşantınızı Devam Ettirmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

  • Menopozun bir yaşam dönemi olduğunu, kadınlığın değil yumurtlamanın ve adet kanamalarının bitişi olduğunu unutmayın.
  • Cinsel ilişkide kuruluk, orgazm zorluğu, ağrı veya acı hissediyorsanız bir uzmana görünmekte fayda var. Genellikle bu problemleri kayganlaştırıcı jeller ve pelvik egzersizlerle aşabilirsiniz ama farklı bir sağlık sorunu olma ihtimaline karşı kontrollerinizi aksatmamalısınız.
  • Partnerinizle içinde bulunduğunuz dönem hakkında konuşun. Endişelerinizden bahsedin ve varsa onun da endişelerini, düşüncelerini dinleyin. Bu hem aranızdaki iletişimin artmasını sağlayacak hem de cinsel ilişki sırasında yaşanabilecek sıkıntıları başka sebeplere bağlamanın önüne geçecektir.
  • Menopoz döneminde cinsel hayatınızda bazı değişiklikler yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Daha uzun bir ön sevişme, isteklerinizi partnerinize söylemeniz, kendinize ve ona biraz daha zaman tanımanız cinsel ilişki sırasında hem sizin hem de partnerinizin sorun yaşamasının önüne geçecek ve ilişkiden aldığınız doyumu arttıracaktır.
  • Menopoz dönemi ve menopoz dönemindeki cinsel hayatınızla ilgili veya bu dönemde yaşadığınız ve çözmekte zorlandığınız konular için destek almaktan çekinmeyin. Özellikle cinsel yaşamınızla ilgili problemlerde cinsel terapi desteği oldukça destekleyici olabilir.

Psikolojik Danışman Gamze Nur Belek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.