Neden bir bir insana baktığımızda ya bu çok narsist bir kadın veya çok narsist bir erkek diye yaftalamalarda bulunuruz? Bunun tabi ki de nedeni, kişinin tavır ve davranışlarından, ilişki kurma şeklinden kaynaklanır.

Narsist Kadın ve Narsist Erkek Özellikleri

Narsist bir erkek veya narsist bir kadın, girdiği her ortamda tavır ve davranışları ile kısa zamanda insanların dikkatini çeker. Bir kere görünümleri normal bir bireye göre çok özenlidir. Çoğu giyim kuşamına çok önem verir. Markalı kıyafetler, marka çantalar, pahalı ayakkabılar, ilgi çekici bir saç ve makyaj veya bir aksesuar, bu kişilerde dış görünüşlerinde ilk dikkati çeken unsurlardır. Bulundukları her ortamda diğer insanların önüne geçmeye çalışırlar. Bu uğurda da müthiş çabaları vardır. Farklı olmak narsist insanların en büyük silahıdır. Bu insanlar çoğu zaman, görünüşleri itibariyle karşı cinsi cezbedecek kadar bakımlarına önem verirler. Narsist kişilerin bir diğer yönleri de kendilerini ifade ediş şekilleridir. Çoğunlukla insanlara tepeden bakan kendilerini karşı tarafa çok önemli ve mühim bir kişi olduğu yönünde bir algı geliştirmeye yönelik müthiş bir strateji geliştirirler. Çoğunlukla da bunu kolayca başarırlar.

Narsist kişiler, konuşurken çevrelerini aşağılarlar. Aşağılama narsist kişilerin en güçlü silahıdır. Kendi içlerinde yoğun değersizlik yaşadıkları için çevrelerini aşağıladıklarında rahatlarlar ve kendilerini değerli hissederler. Bazısı da narsizmini, kendisini sürekli överek veya insanların onu övmesini sağlayacak şekilde bir tutum geliştirerek gösterirler. Ne kadar harika bir insan olduğunu çevresine ispatlamayla ilgili, zihinleri sürekli meşguldür.

Narsist bir kişi, insanları kolayca etkileyebilme gücüne sahip olduğu için, kendisine kolayca ezebileceği, kendisini sürekli övecek, ne yaparsa yapsın onu bırakıp gitmeyecek, kendisine hayran ve onunla ilişki yaşamaya hevesli birilerini mutlaka bulur. Sağlıklı bir birey, narsist bir bireyin o harika ekran görüntüsünden kolayca etkilense bile onunla uzun bir ilişki kurabilmesi mümkün değildir. Çünkü narsist bir kişiye uzun süreli tahammül edebilmek bir insan için mümkün değildir. Çünkü ilk etapta, karşı cinsi göklere çıkaran, onu kendisine hayran bırakmak için bütün maharetini sergileyen narsist kadın veya narsist erkekler, bir zaman sonra mutlaka bu kişileri aşağılamaya ve ezmeye başlarlar. Elde ettikleri anda karşı taraf, değerini kaybeder ve önemsizleşir. Önemsizleşen bireyde narsist sevgili için, ezilmek ve aşağılanmak için hazır bir çöp kutusu gibidir. Çoğunlukla borderline yapı dediğimiz karşı cinse kolayca aşık olabilen ve terk edilmeye karşı toleransı düşük olduğu için narsist sevgilinin hep istediği övülme ve hayran olunma beklentisini ona maksimum düzeyde hissettirebilecek kişiler, narsist kişilerle ilişki kurarlar. Narsist kişi, kendisi gibi narsist bir sevgili ile ilişki kuramaz. Narsist sevgili, kendisine emrine amade; onu, ne yaparsa yapsın terk etmeyecek, efendi köle ilişkisini sürdürebileceği borderline yapıda bir partner adayını seçer.

Borderline Partnerle İlişki Yşamak Hakkında Her Şey!

Narsist İnsanlarla Evlilik

Narsist bir kişi ile evlenmek kolay değildir. Narsist bir erkek, yanına yakışacağına inandığı çok güzel ya da çok başarılı bir kadını kendisine eş olarak seçer. Aynı zamanda bu kadın onu ne yaparsa yapsın asla terk etmeyecek emrine amade bir kadın olmalıdır. Narsist bir kadın ise maddi olanakları gelişmiş, onun narsizmini besleyecek, çevresine ulaşılamaz olduğunu ve şatafatlı hayatını rahatça gösterebileceği imkanları sunabilecek güçteki bir erkeği eş olarak seçer. Böyle bir erkeğin yakışıklı veya yaşına uygun olmasına gerek yoktur. Ona muhteşem olduğunu hissettirecek insanların sahip olmadığı hayatı sunabilsin yeter. Bir diğer bazı narsist kadınlar ise, çok yakışıklı, hemcinslerinin kendisine haset ederek bakacakları kadar iyi bir görünüme sahip erkeği kendisine eş olarak seçer. Her iki durumda da narsist kişiler, kendilerini en iyi yansıtacak olan profildeki eş adayını seçerler. Bu adaylar da her zaman onların emrine amade olmaya hazır olmalıdır. Yoksa ilişki muhakkak çıkmaza girer.

Narsisist Bir Ebeveynle Büyümek ve Eş Narsisizme dair merak ettiklerinize buradan ulaşabilirsiniz!

Narsist İnsanlarda Cinsel İlişki

Narsist partnerlerin narsisistik yapıları, cinsel hayatlarına da yansır. Çoğunlukla kendilerini mükemmel olarak gördükleri için ilişki sırasında karşı cinsi aşağılayıcı yönde ve yalnızca kendi cinsel doyumlarını önemseyen bir tavırla hareket ederler. Ön sevişme yapmak onlar için çok gereksizdir. Narsist erkekler kadının cinselliğini yalnızca kendi arzularını tatmin etmek amaçlı karşı tarafın arzu ve isteklerine karşı empati kurma yönünde yetersiz bir tutum ile hareket ederler. Bazı narsist partner ise, övülme ve beğenilme ihtiyacını karşılamak amacıyla, ne kadar harika seviştiğini karşı tarafa göstermek için inanılmaz aşk oyunları geliştirebilirler.  Bu yönde fantezi dünyaları oldukça geniş olabilir. Her iki durumda da bencil bir yaklaşım vardır. Bencillik de zaten narsist kişinin en belirgin özelliklerinden birisidir. Karşı tarafın ne hissettiği önemli değildir. Kendisinin karşı cins tarafından nasıl algılandığı ve kendisinin ne kadar cinsel doyuma ulaştığı narsist kişi için çok daha önemlidir.

Narsist İnsanlarla Sevgili Olmak ve İlişki

Narsist bir sevgili ile ilişki yaşayan ve onunla bir hayat kurabileceğine inanan insanlar, ilişkilerinde mutlaka tıkanmaların ve kaosların yaşanacağının hesabını yapmalıdırlar. Çünkü narsist sevgili için aşağılamanın olmadığı bir ilişki söz konusu değildir. Narsist kişiler yanlarında kendilerinden daha başarılı olan bir sevgili ya da eşe de katlanamazlar. Başarılı insanlar kendilerine narsist bir kişi ile ilişki kurduklarında, bir zaman sonra kendilerine yönelik olumsuz bir benlik algısının da oluşmaya başladığını çoğunlukla fark ederler. Çünkü narsist birey kendisinden daha güçlü ve değerli birisini, çevresinde asla istemez. Karşı cinste kendisini çeken bu özellik bir zaman sonra onu aşağılama ve onu engelleme olarak ilişkiye yansır. Evlenmeden önce çok başarılı ve akıllı olduğu için ilgisini çeken ve kendine layık bulup evlendiği karısının kendisinden daha fazla para kazanmasından bir zaman sonra rahatsızlık duyan ve onun çalışmasını engelleyen narsist erkekler buna örnek olarak verilebilir. Diğer yönden, eşinin uysal yönüne ve dengeli mizacına aşık olup, evlendikten sonra onu silik olmakla, ezik olmakla itham eden narsist kadınlar, bir başka açıdan örnek olarak değerlendirilebilir.

İlişkinizde psikolojik şiddetin varlığından şüpheleniyorsanız İlişkilerde Psikolojik Şiddet konulu yazımıza buradan ulabilirsiniz.

 

İstanbul  Ataşehir – Dedio Psikoloji

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.