Arkadaş Edinemiyorum
Neden Hiç Arkadaşım Yok

Ergenlik döneminin beraberinde birçok değişimi de getirdiğini onlarca kişiden pek çok defa duydunuz belki şimdiye kadar. Bu değişimlerin her zaman neşe ve heyecan getirmediğini de pek çoğumuz biliyoruz. Bir gelişim dönemi olan ergenlik, bağımsızlığını kazanma yolundaki genç için heyecanlıdır, yeni deneyimlerle doludur ve keşfedilecek pek çok alan vadeder. Bazen bunları yapmak eğlenceli ve kolay, bazense epey zorlayıcı olabiliyor. Gençleri ergenlik dönemlerinde zorlayan konulardan biri yalnızlık. “Neden hiç arkadaşım yok?” ve “Konuşabileceğim kimse yok etrafımda.” gibi cümleler gençlerden sık sık duyduğumuz cümleler. Ergenlik döneminde arkadaş edinememek, kendini dışlanmış ve yalnız hissetmek her ne kadar normal olsa da zorlayıcı bir durum olduğunu da kabul etmemiz gerekir. O halde ergenlik döneminde arkadaş edinmek bazı gençler için neden zor biraz ona bakalım.

Neden  Hiç Arkadaşım Yok?

  • Ergenlik döneminde gençler akranlarıyla yani yaşları kendilerine yakın olan kişilerle arkadaşlık kurma eğilimindedir. Aslında yaşamımızın pek çok döneminde bunu tercih ediyoruz zaten. Fakat ergenlik döneminde yaşıtların arasında arkadaş bulmak bazen zorlaşır çünkü herkes ergenlik dönemindedir… Başta biraz saçma gibi geliyor ama bunun üzerine biraz düşünmek ve konuşmak gerekiyor. Popüler olsa da olmasa da gençler belli bir yaş aralığında bu dönemden geçiyor ve hepsinin benzer ve farklı o kadar çok derdi var ki… Ergen benmerkezciliği de üzerine eklenince gerçekten anlaşabilecekleri kişiler bulmak bazen düşünülenden çok daha zor bir hal alabiliyor.
  • Her insanın karakteri tıpkı parmak izleri gibi eşsiz ve biriciktir. Bu nedenle herkesten aynı derecede sosyal olmasını beklemek pek de adil olmaz. Bazılarımız arkadaş seçiminde daha fazla kriterin bir arada bulunmasını isteriz. Herkesle aynı samimiyeti yakalamak arzu ettiğimiz şey olmayabilir. Arkadaş edinmeyi zorlaştıran konulardan birisi de paylaşmak istediklerimizi anlayabilecek ortak zevklere sahip olduğumuz kişilerin pek yakında olmamaları veya bizim yakınlarda olanlara şans vermekten kaçınmamız olabilir.
Neden Hiç Arkadaşım Yok
Neden Hiç Arkadaşım Yok
  • Arkadaş edinmeyi zorlaştıran en büyük etkenlerden biri bunun için bir girişimde bulunmamak elbette. Burada bakmamız gereken şey kendimize dair inançlarımızın nasıl olduğu. Neden iletişime geçen ilk kişi olmaktan kaçınıyorsun? Reddedilmekten mi korkuyorsun? Reddedilirsen ne olur? Bu soruları ne zamanlarda düşündüğünü ve nasıl cevaplar verdiğini incelemek iyi bir başlangıç olacaktır.
  • Düşük benlik saygısı, ergenlik döneminde bir gencin hayatını en çok zorlaştıran şey kanımca. Gençler kendilerinin arkadaşı olmasını istedikleri “o” kişi için yeterli olmadığını düşünüyorlar. Fakat bu çoğu zaman doğru değil ve bu yanlış inanç güzel olabilecek pek çok arkadaşlığın önüne geçebiliyor.

Nasıl Arkadaş Edinebilirim?

  • Yetişkin olma yolunda bir genç olarak güçlü yanlarını keşfetmeli ve geliştirilmesi gerekenlerin üzerinde çalışmalısın. Arkadaş edinmek konusunda zorluk çektiğini düşünüyorsan iletişim başlatma ve sürdürme ile ilgili becerilerinle işe başlayabilirsin. “Merhaba”, “Günaydın” ve “İyi Akşamlar” bir iletişimi başlatmak, insanlara iletişime açık olduğun mesajını vermek için oldukça basit fakat etkili sözlerdir.
  • Arkadaşlıklar ve dostluklar bir anda oluşmaz. Yavaş yavaş, kendi doğal akışında ve duygular paylaşıldıkça bağlar kuvvetlenir. Arkadaşlıklarının yüzeysel olduğunu düşünüyorsan buna biraz zaman tanı ve neler paylaştıklarınızı gözden geçir.
  • Sosyalleşilebilecek ortamlarda bulunmamak arkadaş edinmeyi zorlaştırır. Özellikle de ortak ilgi alanlarına sahip olduğun birilerini arıyorsan okulun sosyal kulüpleri, organizasyonlar bunun için harika yerlerdir. Bugüne kadar denemediysen içinde rahat edeceğini düşündüğün birkaç tanesine katılmayı deneyebilirsin.
  • Bir arkadaşlığın kurulabilmesi için yalnızca senin birileriyle tanışman, onları tanıman gerekmiyor. Başkaları da seni tanımalı. Buna izin vermelisin. Her şeyini ortaya dök anlamına gelmiyor bu elbette ama paylaşıma açık olmalı, belki şu ankinden biraz daha fazla kendini ortaya koymalısın.
  • İletişim başlatmak, kendini ve duygularını ifade etmek her zaman kolay şeyler değildir. Buralarda zorlanıyorsan ve kendi başına bunu aşabileceğini düşünmüyorsan bir uzmana danışmanda fayda olacaktır.

 

Psikolojik Danışman Gamze Nur Belek

İstanbul Ataşehir Psikolojik Danışman

Çocuk, Ergen ve Aile Psikoterapisti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.