Online Terapi

Online terapi, etkili ve istenilen sonuca ulaştıran bir terapi şeklidir. Ancak terapistler için yüz yüze yapılan terapi her zaman önceliklidir. Buna rağmen bazen terapistle danışanın aynı anda, aynı odada karşılıklı olarak bulunmaları mümkün olmuyor. Bunun gibi durumlarda iki tarafın da ortak kararı ile çeşitli iletişim araçları aracılığıyla görüşmeler yapılır.

Online terapi, profesyonel psikolojik destek almak isteyen kişilere bu hizmetin psikologlar tarafından yüz yüze değil, farklı iletişim ağları üzerinden verilmesidir. Online terapi, klasik terapi ortamından farklı olsa da psikoterapi için her kural burası için de aynı şekilde geçerlidir. Önceden psikolog ve danışanın online terapi için belirlenen gün ve saatte hazır olması, konuşulanların gizli tutulması, seans anında odada, mümkünse evde ya da bulunan ortamda yalnız olmak, seans sırasında bulunan ortamın ses ve ışık açısından uygun olmalıdır. Online terapi için bu belirtilen düzenlemelerin psikoterapide geçerli ve önem verilmesi gereken konulardır.  Online terapi gittikçe yaygınlaşan, sık kullanılan bir yöntemdir. Ancak, online terapi etkili olmasına karşın her konunun çalışılması için uygun değildir.  

 • Ağır travmatik olaylar,
 • İntihar düşüncesine sahip kişiler, 
 • Sanrı ya da halüsinasyon gören kişiler,
 • Bağımlılıklar, 
 • Özel müdahale gerektiren durumlar için online terapi uygun değildir. 

Hangi Durumlarda Online Terapiye Başvurulabilir?

Online terapi, etkili ve istenilen sonuca ulaştıran bir terapi şeklidir. Ancak terapistler için yüz yüze yapılan terapi her zaman önceliklidir. Buna rağmen bazen terapistle danışanın aynı anda, aynı odada karşılıklı olarak bulunmaları mümkün olmuyor. Bunun gibi durumlarda iki tarafın da ortak kararı ile çeşitli iletişim araçları aracılığıyla görüşmeler yapılır. Online terapinin özellikle seçildiği bazı durumlar;

 • Yurt dışında yaşayıp Türkçe psikolojik destek alınabilecek yer bulunamadığında,
 • Destek alacak kişinin evden ayrılamadığı durumlarda,
 • Danışan belirli bir gün ve saatte farklı bir yerde bulunmak için zaman ayıramadığında,
 • Danışan ve terapist aynı anda, aynı odada bulunamadıklarında,
 • Danışanların yaşadıkları yerin yakınlarında gidebilecekleri bir terapist olmadığında,
 • Danışanın sosyal fobi gibi çeşitli nedenlerle dışarı çıkmakta zorlandığı durumlarda online terapi tercih edilir. 

Online Terapi Süreci Nasıl İlerlemektedir?

Online terapi için öncelikle karşılıklı olarak belirli bir gün ve saat için randevu oluşturmak gerekiyor. Seans öncesi görüşmenin sağlanacağı iletişim aracı üzerinden (Skype vb.) bağlantı kurmak önemlidir. Böylece seansa başlarken karşılaşılacak olası bağlantı sorunlarının önüne geçilmiş oluyor. Bu sayede seans sorunsuz bir şekilde devam etmiş olur. Seansların sıklığı ve ne kadar süreceği görüşme sonrasında karşılıklı olarak konuşulur ve karar verilir. Böylece Online Terapi başlar. Online Terapi çalışması yapan psikolog, psikolojik danışman ve psikiyatristlerin yaptıkları çalışmalar iyice incelenerek size uygun gelen bir uzman ile çalışmanızı tavsiye etmekteyiz.

“Paylaşmak, iyileşmenin ilk adımıdır. Güvenebildiğiniz sevgi dolu ve size faydalı olacak doğru kişiyi bulmak ise iyileşmenin devam adımlarıdır. Koşmaya hazırlanın!”

Call Now ButtonBilgi Al