Sosyal İzolasyonun İnsan Psikolojisine Etkisi

Bütün dünyada ve son zamanlarda ülkemizde de görülen Corona virüs (COVID-19) nedeniyle korunmak için çeşitli önlemler alıyoruz. Kalabalık ortamlardan uzak durmak ve fiziksel temastan kaçınmak en önemli önlemlerin başında geliyor. Bu önlemler, yani sosyal izolasyon, bir bakıma hem kendi sağlığımız hem de çevremizdekilerin sağlığı için hepimizin sorumluluğu. Sosyal izolasyonun insan psikolojisine etkisi tamamen olumsuz mu yoksa bu süreci kendimiz için bir fırsat haline getirmemiz mümkün mü?

Corona virüsü engellemek için uyguladığımız sosyal izolasyon, aynı zamanda bazı sorunların ortaya çıkmasına da neden olabilir. Unutmamak gerekir ki; insan her şeyden önce sosyal bir varlıktır. Birçok ihtiyacımızı başkalarıyla iletişime geçerek, bir şeyler paylaşarak karşılarız. İçinde bulunduğumuz bu dönemde sosyallik ve paylaşımdan uzak kalmak ruhsal durumumuzu olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden sosyal izolasyonun insan psikolojisine etkisi eğer kendimizi bunlardan korumazsak olumsuz olacak gibi duruyor. Bu aşamada süreci psikolojik olarak olabildiğince etkilenmeden atlatmak için dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar bulunuyor.

“Sosyal izolasyon, hem kendimizi hem de diğerlerini korumak için geçici bir süre boyunca gerekli.”

Sosyal İzolasyonda Ruh Sağlımız İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Sosyal izolasyonu kendinize vakit ayırmak için bir fırsat olarak görün.

Hepimiz zaman zaman kabuğumuza çekilmek, kendimize vakit ayırmak isteriz. Şu an, bu isteğinizi karşılamak için çok uygun bir dönem. Evde geçireceğiniz bu süreyi uzun süredir ertelediğiniz işlerinizi yapmak, vakit bulamadığınız için bir türlü okuyamadığınız kitabı okumak, izleyemediğiniz dizi veya filmi izlemek ya da merak ettiğiniz yepyeni bir hobi edinmek için değerlendirebilirsiniz. Dünyanın her yerinden çok önemli kurumlar, normalde kolayca ulaşamayacağımız çok değerli kaynaklarını, imkanlarını bütün dünyayla koşulsuz paylaşıyor. Bunları değerlendirmek için daha iyi bir fırsat olamaz.

Sosyal İzolasyonda, Kendinize Vakit Ayırın
 • Aşırı düşünmekten kaçının.

Sosyal izolasyonla birlikte bizi koruyan bir tempo ortadan kalkınca kaçtığımız, farkında bile olmadığımız düşüncelerimizle baş başa kalacağız. Sosyal izolasyonun insan psikolojisine etkisi olarak şu karşımıza çıkacak: Düşünmek için normalde ayırdığımızdan daha fazla zamanımız olacak.

Normal zamanlarda aşırı düşünmek insanı olumsuz etkiler. Sosyal izolasyonda aşırı düşünme daha da artacaktır.  Düşünce enerjimizi güzel şeyleri planlayarak ve bunları hayata geçirmeye çalışarak değerlendirebiliriz.

“Hayata geçmeyen düşünce hayatımızı çarçur eder.”

 • Rutinlerinizi olabildiğince devam ettirmeye çalışın.

Günlük rutinin büyük bir kısmı değişmişken bunu nasıl yapabilirim, diye sorabilirsiniz. Ancak hala devam ettirebileceğiniz rutinleriniz pekala vardır.

 • İşinizle ya da hobinizle ilgili yaptığınız okumalara, araştırmalara devam edebilirsiniz.
 • Spor etkinliklerinize (tabi ki evde yapılabilecek olanlara) ara vermeniz gerekmiyor.
 • Ev işlerinizi yapmanız hala oldukça gerekli.
 • Gün içerisinde verdiğiniz kahve aranızı unutmayın.
 • Kıyafetlerinizdeki özeninize, kişisel bakımınıza devam edin. Sosyal bir ortama girecekmişsiniz gibi saçlarınızı tarayın, kıyafetlerinizi özenle seçin ve parfümünüzü sıkın.

Bunlar gibi size özel küçük rutinlerinize devam etmekten kaçınmayın. Bunların devamı, hala değişmeyen birçok şeyin var olduğunu gösterecektir.

“Dışarıya çıkacak gibi ama kendiniz için hazırlanın, rutinlerinizi aksatmayın”

 

 • İletişim araçlarıyla da olsa sosyalleşmeye devam edin.

Evet, sosyal izolasyon nedeniyle arkadaşlarınız, belki ailenizle yüz yüze görüşmeniz bir süreliğine engellenmiş olabilir. Ancak bu noktada yardımımıza teknoloji koşuyor.  Arkadaş görüşmelerinize, aile toplantılarınıza, arkadaş grubu görüşmelerinize, paylaşımlarınıza ekran aracılığıyla da olsa, herkesin evinden katılmasıyla aynı şekilde devam edebilirsiniz. Hangi koşulda olursa olsun insanın sevdikleriyle iletişimde olması, onlarla bir şeyler paylaşması her zaman en büyük ihtiyaçlardan biridir. Bu ihtiyacınızı görmezden gelmeyin, size iyi gelen insanlarla görüşmeye devam edin.

 • Sosyal medyanın olumsuz etkilerinden uzak durmaya gayret edin.

Bugünlerde gündemi takip etmek, yeni gelişmeleri öğrenmek için sosyal medyayı belki de hiç olmadığı kadar çok kullanıyoruz. Ancak böyle kritik dönemlerde ne yazık ki sosyal medyadan sadece faydalı bilgiler edinmiyoruz. Sosyal medya aracılığıyla aynı zamanda yalan ve yanlış haberlere de çokça maruz kalıyoruz. Bu tarz haberlerle sürekli karşılaşmak, farkında olmasak da bizleri olumsuz etkiliyor ve içinde bulunduğumuz durumu daha da zorlaştırıyor. Bu nedenle dünyadaki gelişmelerden kopmadan sosyal medyaya biraz ara vermek herkese iyi gelecektir.

Sosyal İzolasyonda, Kendinizi Medyanın Olumsuz Etkilerinden Koruyun
 • Bunun geçici bir süreç olduğunu kendinize hatırlatın.

Okuduğumuz haberler, paylaşılan videolar zaman zaman umutsuzluk ve korku yaratabiliyor. Ancak ne kadar kötü bir tablo yaratılsa da bir noktada her şeyin kontrol altına alınacağını ve bunun geçici bir süreç olduğunu kendinize hatırlatmayı unutmayın. Bunu yaparken kendiniz ve çevreniz için bütün önlemleri aldığınızdan ve yapılması gereken her şey yaptığınızdan emin olun.

 

Uzman Klinik Psikolog Beliz EREREN

Anadolu Yakası Ataşehir Psikolog

Ergen, Yetişkin, Aile Psikoterapist

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.