Sınava Hazırlık
Uzakta Eğitim Döneminde Sınavlara Hazırlık

Pandemi uzaktan eğitimi hayatımızın bir parçası haline getirdi. İlk dönem iyi hoştu fakat pek çok öğrencinin hayali ikinci dönem okulların açılmasıydı. Şu anda belirsizlikler silsilesi içinde debelenen öğrenciler kaygı düzeyleri iyice artmış bir vaziyette, her gün gelebilecek olan yüz yüze eğitim haberini bekliyorlar. Bu sırada ÖSYM sınav takvimini açıkladı ve sınavlara uzaktan eğitim sürerken bu yeni düzende hazırlanılacak gibi duruyor. Kısacası bir şekilde uzaktan eğitim hayatımızın içinde olacak gibi. Öğrenciler uzaktan eğitim döneminde sınavlara hazırlık ile ilgili bazı motivasyon ve odaklanma problemleri yaşadıklarını dile getiriyorlar. O zaman uzaktan eğitim döneminde dikkatler dağılmadan, kendimizi de yıpratmadan nasıl çalışılacak bu sınavlara?

Uzaktan Eğitim Döneminde Sınavlara Hazırlananlar İçin Öneriler

  • Öncelikle kaygı yönetimini başarmak sınavlara hazırlanırken yapılması gereken birinci şey. Sınava hazırlanan ve bu konuda endişelenen tek kişi değilsiniz. Yalnız olmadığınızı bilmek, kaygılarınızın yoğunluğunu azaltacaktır.
  • Zamanı etkili kullanmak elbette uzaktan eğitim döneminin en önemli unsuru haline geldi. Haftanızı ve günlerinizi planlamak işlerinizi ne kadar kolaylaştıracak o kadar şaşıracaksınız ki… Planlı olmak kendinize daha fazla zaman ayırmanızı da sağlayacak. Kendine vakit ayırabilen, bu konuda stres olmayan bir gencin, sınava hazırlık döneminde bıkkınlık ve tükenmişlik yaşama olasılığı diğerlerine göre daha düşüktür.
Uzaktan Eğitim Döneminde Sınavlara Hazırlık
Uzaktan Eğitim Döneminde Sınavlara Hazırlanan Öğrencilere Öneriler
  • Pandemi döneminde pek çoğumuzun dikkat süresi kısaldı. Fakat etkili bir öğrenme için odaklanabilmek hayati önem taşır. Dikkat sürenizi arttırmak ve var olanı daha etkili kullanmak için ufak egzersizler yapabilirsiniz. Bunların e kolayı süre tutarak çalışmaktır. Belli sürede belli soruyu çözmeye çalışmak, belirlenen sayfayı en kısa sürede anlayarak okumaya çalışmak gibi egzersizler zaman kontrolünüzü ve odak sürenizi yönetebilmenize yardımcı olur.
  • Ders çalışmak ve sınavlara hazırlanmak konularında yapılması gereken ve en çok atlanan şey kitap okumak. Uzaktan eğitim döneminde sınavlara hazırlık sizi zorluyor olabilir, kitap okumak hem zihninizin yatışmasını hem de pek çok farklı açıdan gelişmenizi sağlayacak. Okuduğunu anlama becerisi, sürekli ekranlar karşısında geçirdiğimiz şu günlerde yitirmeye başladığımız fakat sınavlarda en çok ihtiyacınız olan beceri.
  • Bu dönemde en büyük ihtiyaçlarımızdan biri sosyalleşmek. Yasaklar ve elbette sağlığımızı korumak için sevdiklerimizden ve arkadaşlarımızdan fiziksel olarak epey uzaklaştık. Fakat bu iletişimi kesmek için bir sebep değil. Arkadaşlarınızla iletişim halinde olmak bu dönemde yalnız olmadığınızı hissettirecek ve motivasyonunuzun düşmesine engel olacak.
  • Uzaktan eğitim döneminde öğretmenlerinizle iletişiminiz de sınırlandı fakat tamamen kopmadı elbette. Çözemediğiniz soruları, eksiğiniz olan konuları yine de onlara sorabilirsiniz. Öğretmeninize müsait olduğu zamanları sorabilir ve bu zamanlarda kendilerinden destek alabilirsiniz.
  • Bu dönemde en önemli şey kendinizi ihmal etmeden başarılı olabilmek. Sevdiğiniz aktivitelere vakit ayırmayı, evin içinde de olsa ufak egzersizler ile bedeninize gereken hareket ihtiyacını karşılamayı atlamamalısınız.

Uzaktan Eğitim Döneminde Sınavlara Hazırlık Beni Çok Zorluyor!

Uzaktan eğitim döneminde sınava hazırlanmak sizin için ciddi bir sorunsa ve nasıl baş edebileceğiniz konusunda emin değilseniz öncelikle okul psikolojik danışmanınızdan destek almayı deneyebilirsiniz. Yardım almaktan ve istemekten çekinmemelisiniz. Bu zor dönemde özellikle bazı sorunları tek başınıza çözemediğini hissedebilirsiniz. Böyle bir durumdaysanız size yardımcı olacak bir uzmana danışabilirsiniz.

Psikolojik Danışman Gamze Nur Belek

İstanbul Ataşehir Psikolojik Danışman

Çocuk, Ergen ve Aile Psikoterapisti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.