vajinismus

Türkiye’de görülme sıklığı oldukça yüksek olan vajinismus, vajinal girişteki kasların istemsizce kasılması sonucu cinsel birleşmenin gerçekleşmemesi ya da ağrılı bir şekilde gerçekleşmesi durumudur. Bu iki durum, vajinismusun en sık görülen belirtileridir. Ancak vajinismus sadece cinsel ilişki sırasında değil, jinekolog muayenesi, tampon kullanımı, genital bölgeye dokunma, parmakla vajinanın ellenmesi gibi vajinaya herhangi bir girişin olduğu durumların tetiklemesiyle de ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda yaşanan kasılmalar sadece vanijada değil, aynı zamanda karın, bel, bacak gibi vücudun farklı yerlerinde de görülebilir. Vajinismusun seviyesine göre belirtilerin çeşidi ve şiddetinde farklılıklar oluşur.

Bilinenin aksine vajinismus sadece ilk cinsel birlikteliğini yaşayan kadınlarda görülmez. Bu bakımından vajinismus ikiye ayrılır. Primer vajinismus, ilk cinsel birliktelikte vajinanın kasılmasıyla cinsel birlikteliğin gerçekleşemediği durumdur. Sekonder vajinismus ise aktif cinsel hayatı olan kadınların ağrılı jinekolog muayenesi, zor bir doğum, düşük, eşler arası uyum sorunları, travmatik olaylar gibi farklı nedenlerden dolayı sonradan ortaya çıkan cinsel birleşme sorunudur.

Vajinismusun Nedenleri Nelerdir?

Vajinismusun nedenlerinden bahsetmeden önce özellikle bilinmesi ve unutulmaması gereken önemli bir ayrıntı var; vajinismus, isteğe bağlı olarak ortaya çıkmaz. Vajinismus, nadiren görülen yapısal bozukluklar dışında psikolojik kökenli bir sorundur. Psikolojik nedenlerin başında eksik cinsel bilgiler, ön yargılar, sürekli karşılaşılan cinsellikle ilgili olumsuz mesajlar, cinsel mitler gelmektedir.

Kadınların cinsellik ve kendi anatomileriyle ilgili yanlış ya da eksik bilgilere sahip olmaları vajinismusun ortaya çıkmasında önemli etkendir. Vajinismus sorunu yaşayan kadınların çoğu, vajinanın penisi içine alamayacak kadar küçük olduğunu ya da kızlık zarının çok kalın olduğu için ciddi sorunlar yaşayacaklarını, çok ağrı ve acı çekeceklerini düşünürler. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında ağrı beklentisine girerek var olmayan ağrıları hissederler. Hissedilen bu ağrılar kişinin kasılmasına, yaşanan kasılma da daha fazla ağrı hissedilmesine neden olur. Yani, kendi içerisinde bir kısır döngüye girilir. Normalde ağrılı bir süreç olmayan cinsel ilişki, bu kısır döngü nedeniyle ağrılı bir konuma gelir.

Yetiştirilme tarzı, kültürel baskı, ilk cinsel ilişkiyle ilgili başkalarından duyulan abartılı ve korkutucu hikayeler de vajinismusun nedenleri arasındadır. Küçüklükte cinsellikten ayıp, günah, pis bir şey olarak bahsedilmesi yetişkinlik döneminde korku ve kaygılara, bu da vajinismusa neden olmaktadır. Kaygılı ve panik bir yapıya sahip olan kişiler, kendileri ve bedenleriyle ilgili olumsuz algıları olan kadınlar, kontrolü kaybetme korkusu yaşayan aşırı kontrolcü kişilik yapıları, ciddi güven ve bağlanma sorunları yaşayan kişiler ve en önemlisi geçmişte cinsel travma yaşamış kişilerde de vajinismusun görülme sıklığı fazladır.

Sekonder vajinismusun, yani devam eden bir cinsel hayat varken ortaya çıkan vajinismusun, nedenleri ise biraz daha farklıdır. İlk cinsel ilişkide fazla acı hissedilmesi, önceden yaşanan olumsuz cinsel deneyim, partner tarafından ilişkiye zorlanma, eşle yaşanan iletişim ve ilişki problemleri, sorunlu ebeveyn ilişkileri gösterilebilir. Vajinismusun uzun süre devam etmesi yaşanan cinsel sorunun aile sorununa dönmesine neden olabilir. Bu durum, vajinismus yaşayan kadın üzerinde ekstra baskıya ve durumun gözünde daha büyümesine neden olur.

vajinismus
Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilmez?

Vajinismus, tedavisi olan bir cinsel işlev bozukluğudur. Ancak her yöntem vajinismus için doğru ve uygun değildir. Bilimsel herhangi bir dayanağı olmayan bazı tedavi yöntemleri sorunu ortadan kaldırmadığı gibi korku ve kaygının daha da kökleşmesine, sorunun daha büyümesine neden olabilir.

Vajinismusun kendiliğinden geçeceğine dair yanlış inanç, kişilerin kendilerini zorlayarak denemelere devam etmelerine neden olabiliyor. Ancak vajinismus kendiliğinden son bulmadığı gibi zorlamak da bir çözüm değildir. Aksine daha kötü ve korkulu bir yöne gidilmesine neden olur.

Fiziksel bir sorun olmadığı, tıbbi bir müdahale gerekmediği takdirde kızlık zarının alınması ya da herhangi bir işlem yapılması gereksizdir.

Genel veya epidural anestezi altında cinsel ilişkiye girmek, vajinismus tedavisi için uygun bir yöntem değildir. Aksine riskli, etik dışı ve kişileri cinsel birliktelikten uzaklaştıracak bir yöntemdir.

Kas gevşeticinin, kayganlaştırıcı jelin, uyuşturucu kremin vajinismusun neden olduğu vajinal kasılmalar üzerinde bir etkisi yoktur. Bu maddeler sorunu çözmez.

Sıcak su banyoları ile vajinismusun tedavi edileceğine dair bazı asılsız inançlar olsa da sıcak suyun kişinin stresini azaltma dışında bir etkisi olmaz. Vajinismusun tedavisinde uygulanan bir yöntem değildir.

Rahatlama amaçlı alkol tüketimi ve alkol etkisinde cinsel ilişki denemesi vajinismusun ortadan kalkmasına yardımcı olmaz. Hatta bazı durumlarda aksi yönde sonuçlar alındığı görülmüştür.

Vajinanın içine lokal anestezi içeren iğnelerin vajinismusun tedavisinde yeri yoktur.

Vajinismus için destek alınması önemlidir. Ancak doğru tedavinin ne olduğunu ve nelerin tedavi olmadığını bilmek çok önemlidir.

Vajinismus Tedavi Edilebilir Mi?

Vajinismus, tedavi edilebilen ve en hızlı sonuç alınan cinsel işlev bozukluklarından bir tanesidir. Vajinismusun nedeni çok yüksek oranda psikolojik olsa da vajinismus tedavisinde öncelikle yapısal sorunlar gözden geçirilmeli ve elenmelidir. Yapısal bir sorun olmadığı anlaşıldıktan sonra cinsel terapi planlanır. Terapi planlaması, vajinismusun seviyesine ve kişilere özgü olarak şekillenebilir. Cinsel terapide öncelik cinsel eğitimdir. Bununla, yanlış cinsel inanışların düzeltilmesi, cinsel organlar ve insan fizyolojisi ile ilgili doğru bilgilerin paylaşılması amaçlanır. Bu süreci daha sonra çeşitli egzersizler ve uygulamalar izler.

Vajinismus tedavisinde unutulmaması gereken önemli bir konu da vajinismusun sadece kadının değil, çiftin de bir sorunu olduğu gerçeğidir. Bu nedenle bu süreçte eşlerin de rolü oldukça önemlidir. Eşlerin aktif bir şekilde sürece dahil olmaları, terapiye birlikte katılmaları tedavinin gerekir.

Uzman Klinik Psikolog Beliz EREREN

Ataşehir Psikolog

Ergen, Bireysel, Çift ve Aile Terapsiti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.