Nişanlı çiftlere tavsiyeler
Yeni Evlenecek Çiftlere Tavsiyeler

Evlilik kararı alan pek çok kişi bu yola girdikten sonraki sürecin zorluklarından yakınıyor. Sevgiliyken ilişkinin daha kolay olduğunu ve evlenene kadar olan bu hazırlık döneminde ilişkilerinde zorlandıklarını sıkça duyuyoruz. Bu yazıda nişanlı olan, yeni evlenecek olan çiftlere tavsiyeler vermek, kafalarındaki soruları cevaplamak istedim. İlişkinin belki de en heyecanlı döneminde, yeni bir döneme adım atarken tat almayı ve birbirlerini sevmeyi unutmasınlar diye..

Sevgilimle Nişanlandıktan Sonra Aramız Bozuldu, Neden?

  • Öncelikle burada ilişkinin var olan sorumluluklarının üzerine yeni bir evin ve kurulmakta olan bir ailenin de sorumluluğu başlıyor. Nişanlılık dönemi bolca koşturmacanın, kararsızlıkların, bazen üst üste gelen aksiliklerin ve fikir ayrılıklarının olduğu bir dönem. Partnerinizin bir eve dair beklentilerini muhtemelen bu dönemde çok daha net göreceksiniz. Zevkler ve renkler farklı olduğu için de fikir ayrılıklarına düşmek kaçınılmaz olacaktır. Daha sonra detaylı bahsedeceğim ama bu noktada önemli olan ortak noktada buluşabilmek ve her iki kişinin de isteklerine ve seçimlerine yer verebilmek.
  • Aileler nişanlandıktan yahut evlilik kararı aldıktan sonra ilişkinin içinde daha fazla rol alıyorlar. Özellikle de bizim toplumumuzda aile büyüklerinin bir evlilik hakkında bolca söz söyleme hakkı var. Örfler, ananeler yöreden yöreye değişse de – ki bazen bu bile partnerler arasında probleme neden olabiliyor- toplumumuzda oldukça yaygın. Çiftin fikirleri ve istekleri dışında ortaya atılan görüşler, bazen can sıkıcı iç bunaltıcı bir hale gelebiliyor. Bu noktada partnerler arasında anlaşmazlık hatta daha kötüsü yanlış anlaşılmalardan kaynaklanan problemler ortaya çıkabiliyor. Aile ve aile büyüğü kavramına atfedilen değer, ilişkide olması gereken sınırları aşıp partnerlerin birbirini incitmesine sebep olabiliyor.
  • Nişanlınızla artık konuştuğunuz yegane şey evlilik hazırlıkları olduysa, her buluşmanız yapılacaklar listesinden bir madde silmeye yönelikse ilişkide sıkıntılar çıkması oldukça normal. Bu koşuşturma arasında birbirinize nasıl olduğunu soracak, hazırlıklar dışında konuşacak ve birbirinize ilgi gösterebileceğiniz özel anlarınızın kaybedilmesi iletişiminizin bozulmasına neden olabilir.
  • Elbette partnerlerden birinin evliliğe olan tutumu kaçınmak olarak kendini gösterebilir. Evlilik hazırlığı içinde olan çiftlerde, partnerlerden birinin evlilikten kaçınarak ilişkiyi sabote etmesi hiç az görülen bir durum değil.
Yeni evlenecek çiftlere tavsiyeler
Sevgilimle Nişanlandıktan Sonra Aramız Bozuldu, Neden?

Yeni Evlenecek Çiftlere Tavsiyeler

  • Öncelikle bu yolda girmiş fakat hala soru işaretleriyle boğuşuyor olabilirsiniz. Partnerinizle ilgili bu sorulardan kurtulmak için açık bir iletişim kurmalısınız. Bu ilişkinin her aşamasında gerekli ve önemli bir konu. Eğer sorularınızı, sorunlarınızı partnerinizle paylaşamazsanız, çözüm bulmak için de bir adım atamazsınız. Suçlayıcı bir dil kullanmadan, içten bir şekilde iletişim kurmanız, ilişki içinde çok daha rahat ve güvende hissetmenizi sağlayacaktır.
  • Evlilik hazırlığında pek çok çift özellikle maddi konulardan ötürü geriliyor. Böyle bir durum söz konusu olduğunda her iki tarafın da sakin ve anlayışlı olması çok önemli. Yine doğru bir iletişim kurarak beklentileri, bütçeyi planlamak her iki tarafın da suratının asılmasının önüne geçecektir.
  • Aileler ile ilgili olarak ise sınırlarınızı korumanız gerekecek. Şöyle ki elbette ailelerin fikirleri deneyimlerinden ötürü oldukça kıymetli. Onlara bunu hissettirmeli, sizin fikirlerinizle ve isteklerinizle uyuşmuyorsa uygun bir şekilde dile getirmelisiniz. Kırıcı olmaya veya her şeye tamam demeye gerek kalmadan bu problemin çözüleceğine emin olabilirsiniz. Önemli olan partnerinizle ortak noktada buluşup, ailelere isteklerinizi doğru bir dil kullanarak ifade etmek.
  • Kendinizi ve partnerinizi koşuşturmacanın içinde ihmal etmemelisiniz. Birbirinize sarılmayı, birbirinizi dinlemeyi, “Nasılsın” demeyi unutmamalı, kendinize özel zamanlar ayırmalısınız. Çok uzun zaman dilimleri olamasa da baş başa bir çay kahve içmeyi muhakkak programınızın bir yerine koymalısınız.
  • Partnerinizi dinlemeli ve onun isteklerini de göz önünde bulundurmalısınız. Nihayetinde tek başınıza evlenmiyorsunuz. Partneriniz kaçınsa bile onu da işin içine dahil etmelisiniz. Fikrini sormalı, sorumluluğu bölüşmelisiniz.

Yeni evlenecek çiftlere tavsiyeler de bulunurken belki de en çok da sevgilerini korumalarını salıkvermeliyiz. Tabi ki en önemlisi bu süreçte problemler yaşansa da çözebilmek için durup derin bir soluk alabilmeyi ve ardından tepki vermeyi kesinlikle unutmamak olacak. Fevri tepkiler bazen onarılması zor yaralara sebep olabilir. Bu yoğun tempoda her ikinizin de yorulduğunu, aynı stresi paylaştığınızı hatırlatın kendinize. Ve bu durumlarda çoğu zaman diplere itilmiş olan sevginizi oradan çıkarıp, önce kendi ruhunuza ve zihninize ardından ilişkinize taşıyarak ona da hissettirmelisiniz.

Psikolojik Danışman Gamze Nur Belek

İstanbul Ataşehir Psikolojik Danışman

Çocuk, Ergen ve Aile Psikoterapisti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.