Yurt Dışında Okumanın Zorlukları ve Tavsiyeler

Bu yazımda sizlerle yurt dışında okumanın zorlukları ve özellikle bu konudaki psikolojik tavsiyelerimi paylaşmak istedim.

Bütün eğitim hayatını ya da eğitim hayatının bir kısmını yurt dışında geçirmek her zaman birçok öğrencinin hayallerini süsleyen ve heyecan verici bir deneyim olmuştur. Kısa süreliğine de olsa aileden bağımsız, tek başına bir hayat sürmek, yeni bir ülke görmek, yeni bir kültür tanımak ve yeni arkadaşlar edinmek öğrencilik hayatında her zaman çok cazip ve çeldirici bir seçenek olarak öğrencilerin karşılarına çıkar.

Tercih dönemi stresi ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yurt dışında okumanın bütün bu güzel ve çeldirici taraflarının yanında bu süreci zorlaştıran, bazen en başta gitmeye karar verirken düşündüren bazı zorluklar da mevcut. Aileden ve arkadaşlardan ayrı kalmak, yeni ve farklı bir kültüre alışmak, sevdiklere olan özlem, yepyeni bir ortama girmenin verdiği gerginlik de yurt dışında okumanın sahip olduğu zorluklardan bazıları.

Yurt Dışında Okumanın Zorlukları – Alışma Süreci

Her yerin kendine özgü bir yaşam biçimi, kuralları, sistemi vardır. Yaşayacağınız bu deneyiminde karşılaşacağınız ilk zorluk bu yeni yere uyum sağlama sürecinde olacaktır. Memleketinizde hiç sorun olarak görmediğiniz şeyler orada karşınıza yepyeni yüzüyle çıkacaktır. Ulaşımı nasıl sağlayacağınız, kimlerden yardım alabileceğiniz, yaşayacağınız yerle ilgili sorular, okulda takip edeceğiniz sistem gibi günlük yaşamınızda önemli bir yeri olan farklı pek çok etken ilk başlarda kaygı duymanıza neden olacaktır.

Alışma sürecinin üstesinden gelmek için bazı öneriler:

 • Öncelikle kendinize biraz zaman verin. Kaygılandığınız bu gibi durumların zamanla ve kolayca öğrenilebileceğini ve bir süre sonra sizin için sorun olmaktan çıkacaklarını unutmayın.
 • İşleri yoluna koymak için önceliklerinizin, öğrenmeniz gerekenlerin neler olduğuna dair bir liste yapın.
 • Takıldığınız, sorunu çözemediğiniz yerlerde birilerinden yardım almaktan, bir şeyler öğrenmek için soru sormaktan çekinmeyin. İnsanlarla iletişime geçip yardım almak yaşadığınız kaygıyı azaltacaktır.
Yurt Dışında Okumanın Zorlukları ve Tavsiyeler

Yurt Dışında Okumanın Zorlukları – Kültür Şoku

Her ülkenin, her kültürün kendine özgü yaşam tarzları, kuralları vardır. Bunlar yemek alışkanlıkları gibi genel şeyler olabildiği gibi kişisel alan, vücut dili gibi daha özel konular da olabiliyor. İlk başlarda kendi kültürünüzün doğrultusunda hareket edip karşıdan da aynı şeyleri beklediğiniz için hayal kırıklığı ya da çatışma yaşayabilirsiniz.

Kültür şokunun üstesinden gelmeniz için bazı tavsiyeler:

 • Gitmeden önce yaşayacağınız yerin kültürünü, alışkanlıklarını, yaşam tarzlarını biraz araştırın. Böylece neyle karşılaşacağınıza dair bir fikriniz olur ve farklı beklentilere girmezsiniz.
 • Oranın insanlarıyla tanışın, ilişki kurun. Ancak onları memleketinizdeki insanlarla karşılaştırmayın. Unutmayın ki ikisi de bazı konularda çok farklı özelliklere sahip.
 • Bir süre sonra oradaki kültürü, alışkanlıkları anlayacağınızı ve bunlara alışacağınızı unutmayın. Bunun için sadece biraz zamana ihtiyacınız var.

Yurt Dışında Okumanın Zorlukları – Ev Özlemi

Yurt dışında okumanın en zorlu kısmı aileden, arkadaşlardan uzakta yaşamak ve vatan özlemi çekmektir. Bu özlem hissini sevdiğiniz bir kişi aklınıza geldiğinde yaşayabileceğiniz gibi çok sevdiğiniz basit bir yemeği canınız istediğinde de duyabilirsiniz. Hatta öyle ki bazen hiç sevmediğiniz ama bulunduğunuz yerde olmayan yemekleri bile özleyecek duruma gelebilirsiniz. Bu özlem duygusu sizde her şeyi geride bırakıp eve dönme isteği uyandırabilir. Ancak yaşadığınız bütün bu özlemin, geri dönme isteğinin çok normal ve herkes tarafından yaşanan bir şey olduğunu bilmelisiniz.

Ev özlemiyle başa çıkmak için bazı öneriler:

 • Her şeyden önce evinizi, arkadaşlarınızı özlemenin çok normal bir duygu olduğunu bilmelisiniz. Bu duyguyu yok saymaya ya da bundan kaçmaya çalışmayın. Diğer taraftan ev uzakta ama çok mutlu olmanızın da hiçbir yanlış tarafı yok.
 • Eve dönme kararı vermeden önce sakince tekrar düşünün.
 • Teknolojinin bütün olanaklarını kullanarak sevdiklerinizle istediğiniz gibi iletişime geçebilirsiniz. Bunu göz ardı etmeyin ve ne zaman isterseniz onlarla iletişime geçin.
 • Kendinizi evinizde hissetmek için yaşadığınız yerde evinizde yaptığınız bazı rutinleri gerçekleştirebilir, odanızı evinizdekiyle ortak benzerlikler yaratabilirisiniz. Böylece her şeyin düşündüğünüz kadar değişmediğini göreceksiniz.
 • Çevrenizdeki kişilerden kendinizi uzak tutmayın. Orada da yepyeni bir arkadaş çevresi yaratabilirsiniz.

Yeni Bir Çevre Edinme

Kendi arkadaş çevrenizden ayrı kalmak oldukça zorlayıcı bir durumdur. Kendinizi yalnız hissettiğinizde onlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak gittiğiniz yerde de aynı şekilde yeni bir arkadaş çevresi edinebilirsiniz.

Yeni bir çevre edinmek için bazı öneriler:

 • Kendinize ve çevrenizdeki insanlara birbirinizi tanımak ve birbirinize alışmak için biraz zaman tanıyın.
 • Sosyal çevre edinmek için gittiğiniz okuldaki kulüplere, etkinliklere katılın. Bu adım işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
 • Hem davranış hem de duruş olarak karşınızdaki kişilere olumlu mesajlar verin, kendinizi kapatmayın.
 • Yeni arkadaşlarınızı, sahip olduğunuz eski arkadaşlarınızla karşılaştırmayın. İkisinin de yeri çok farklı. Yeni arkadaşlıklara açık olun.
 • Yeni arkadaşlıklar kurmak, çevre edinmek için kendinizi şartlandırmayın. Gerekli adımları attığınızda zaten istediğiniz sonuca ulaşacaksınız.

Geride Kalan İlişkilerle İlgili Endişe

Gittiğinizde karşılaştığınız zorluklar kadar arkada bıraktıklarınız da zaman zaman sizin için kaygı verici bir hal alabilir. Aile, arkadaş ya da romantik ilişkinizle ilgili endişe duymanız, onları kaybediyormuşsunuz gibi hissetmeniz gayet doğal bir durum. Ancak bu şekilde hissetmeniz böyle bir şey olduğu anlamına gelmez.

Geride kalan ilişkilerle ilgili bazı tavsiyeler:

 • Her ne olursa olsun sizin için önemli olan kişilerle iletişimizi her zaman sürdürün. Bunu sadece telefonla konuşarak değil, fotoğraf, video vb ile sizin için önemli anları onlarla paylaşıp onları da dâhil ederek yapabilirsiniz.
 • Onların her koşulda sizi anlamalarını beklemeyin. Yaşadıklarınızı, hissettiklerinizi açıkça dile getirin.

Karşılaşılan bütün bu zorlukların nasıl olacağı ve kişi üzerinde nasıl bir etki yaratacağının hiçbir zaman kesin bir yanıtı yok. Yurt dışında okumanın olumsuz bir etkisi olabileceği gibi aksine kişi üzerinde çok olumlu, onu çok farklı ve güzel yerlere getiren etkileri de olacaktır. Bu noktada kişisel özellikler, önceden alışılmış yaşam tarzı, zorluklarla başa çıkma kapasitesi gibi çok farklı bireysel etkenler etkilidir.

Yurt dışında okuma kararı alırken sadece olası zorlukları görmek ve bunlar üzerinden karar vermek doğru olmaz. Bu olası zorlukların yanında giden kişiyi çok değiştiren, hayata yeni açılardan bakmalarını sağlayan olumlu tarafları da vardır. En önemlisi orada kalan kişi tek başına nasıl ayakta kalacağını, sorunlarla nasıl baş edebileceğini öğrenir, en başta kendisini tanır. Bunların doğrultusunda kendine olan güveni de aynı oranda artar. Yurt dışında geçirdiği zaman sürecinde farklı bakış açılarını, diğer insanların görüşlerini fark eder, hayata farklı açılardan bakmayı öğrenir, insanlarla iletişim kurma becerilerini geliştirir.

Her şeyde olduğu gibi yurt dışında okuma kararı verirken de hem zorlukları hem de size kazandıracaklarını göz önüne almanız ve bunlar doğrultusunda bir sonuca varmanız en sağlıklısı olacaktır.

 

Uzman Klinik Psikolog Beliz EREREN

Ataşehir İstanbul, Dedio Psikoloji

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.