Aile Terapisi

Çift ve ilişki terapisi, ergenlik dönemi, yetişkin hayatı ve hatta orta yaş dönemlerindeki sevgililik, nişanlılık, evlilik veya evlilik dışında var olan ilişkileri yönetebilmek için yapılır. Bireysel seanslarla da çalışılabildiği gibi çiftlerin birlikte de gelebildiği terapilere verilen addır.

Aile terapisi, ilişkilerin dinamiklerine odaklanarak aile içi ilişkilerin problem üreten konuların azaltılıp, ilişkinin olumlu boyutların beslenmesini sağlayan bir terapi yöntemidir. Bireysel terapilerden farklı olarak yaşanmakta olan problemleri aile sistemi içinde ele alır ve inceler.

Bu yazıda, İstanbul Anadolu yakasında Ataşehir’de aile ve evlilik terapisi üzerine uzman psikolog, klinik psikolog ve psikolojik danışmanlardan oluşan ekibimizle verdiğimiz hizmetler hakkında siz blog okuyucularımızı bilgilendirmek ve doğru kanallardan aile terapisi hizmeti alıp aile içi ilişkileri daha sağlıklı zeminde yürütebilmeniz için genel hatlarıyla aile terapisinden bahsetmek istedik.

Aile Terapisinin Bireysel Yetişkin Psikoterapisinden Farkı Nedir?

Aile terapisinin, bireysel yetişkin psikoterapisinden temel farkı terapistin birden fazla kişi ile görüşme yaparak birden fazla kişiyi ve ilişkilerin işleyiş biçimlerini inceleyip aile içi ilişkiler ve ailenin işlevine odaklanıp seans sırasında çatışmalara bizzat müdahale edebildiği dinamik bir çalışma olmasıdır. Temelde, bireysel yetişkin psikoterapisi, sadece bir danışanın sorunları ve onun hayatında farklı ortamlarda farklı kişilerle olan ilişkilerinde durduğu noktalara odaklanır. Farklı terapi tür ve yöntemleri vardır.

Bir terapi türü her danışana uygun olmayabilir. Terapistler farklı problem türlerine göre farklı yaklaşımlar uygularlar.  Terapistin uyguladığı psikoterapi yönteminin size uygun olup olmadığını ilk seans sonrası hissedersiniz. İlk seans, bir kimya deneyi gibidir; farklı elementlerin bileşimi mümkün olamayabilir ya da istediğiniz sonuca ulaşamayacağınızı hissedersiniz.

Aile Terapisinin, Çift ve İlişki Terapisinden Farkı Nedir?

Çift ve ilişki terapisi, ergenlik dönemi, yetişkin hayatı ve hatta orta yaş dönemlerindeki sevgililik, nişanlılık, evlilik veya evlilik dışında var olan ilişkileri yönetebilmek için yapılır. Bireysel seanslarla da çalışılabildiği gibi çiftlerin birlikte de gelebildiği terapilere verilen addır. Kısaca, çift ve ilişki terapisi çalışması bireysel, birlikte ama ayrı ayrı veya çiftlerin birlikte yan yana çalıştığı yöntemlerle uygulanır. Tabii ki aile, ilişki ve çift terapistinin bu konudaki beceri, eğitim ve deneyimi, ilişki ve çift terapisinin verimli olması açısından önemli unsurlardır.

Aile terapisi, eşlerin ilişkisi ve eşlerin ilişkileri dışında çocuklar ve diğer aile üyeleriyle de olan ilişkiler üzerine de odaklanır. Zaman zaman, diğer aile üyeleri de terapiye dahil olurlar.

Aile Terapisine Hangi Sorunlarda Başvurmalıdır?

 • Ebeveyn Çatışmaları –Çocuk ve Ergenler Konusunda -,
 • Aşk ve Sevgi Kaybı,
 • İlişkide Kişisel Farklılıklarla ilgili Çözülemeyen Sorunlar,
 • Kıskançlık Yaşamak ve Yönetememek,
 • Aldatma ve Hayal Kırıklıklarının İlişkiyi Etkilemesi,
 • Anlayışsızlık, Suçlamalarla İletişimin Kopması,
 • Öfkeli Davranışlar ve Psikolojik Şiddet (tek taraf veya iki taraflı) Yaşa(t)mak,
 • Cinsel Amaçlı Internet Kullanımı ve Cinsel Sorunlar,
 • Yeme Bozukluğu Kaynaklı Sorunları Çözememek,
 • Üvey Ebeveyn veya Üvey Çocuk Arasında Etkileşim Sorunları,
 • Maddi Destek ve Olanaklardan Dolayı Finans Konulu Sorun ve Çatışmalar,
 • İş ve Aile İlişkilerini Dengeleyememekten Kaynaklı Çatışmalar,
 • Doğum Sonrası Ebeveynliğe Uyum Sorunlarının Oluşması,
 • İlişki Kaynaklı Depresyon,
 • Cinsel İşlev Bozukluklarının İlişkiyi Bozması,
 • Değişen Yaşam Koşullarına Bağlı Sorunlar: Taşınma, Boşanma, Orta Yaşa Geçiş, Emeklilik vb.
 • Alkol, Kumar ve Madde Bağımlılıklarını Çözememek,
 • Aile Büyükleri ve Diğer Aile Üyeleriyle İlişki Çatışmalarını Çözümleyememek,
 • Bağımlı İlişkiler,

Yukarıdaki konular, aile ve evlilik terapisi hizmeti ile üzerinde çalışılması gereken konulardır. Bu konular, aile ilişkilerinde yaşanabilir ancak bazen ilişkileri çıkmaza sokar. Rahatsızlık oluşturup çözülmeden bırakılır yani halının altına süpürülürse ileride başka psikolojik problemlere sebep olabilir.  Bir uzman eşliğinde lütfen böyle sorunların üzerine çalışıp ilişkinizin mutluluk üretmesi üzerine çalışın!

Aile Terapisi Hizmetini Kimlerden Alabilirsiniz?

İyi bir aile terapisi için, ilişki ve aile terapisi konusunda çalışma deneyimi ve eğitimi olan psikolog, psikolojik danışman, aile danışmanı ve psikoterapi eğitim almış psikiyatristlere başvurmakta fayda vardır.

İlk kez böyle bir aile terapisi hizmeti alacaklara psikolojik desteğin işe yarayıp yaramayacağı konusunda bir fikir vermek isteriz: hizmet aldığınız kişi ile ilk seans sonrası kurduğunuz bağ, aile terapisi yapan psikoterapistin çatışmalı ilişkiyi yönetme biçimi size seans sonrası fikir verecektir. Bu sezgi size kılavuzluk eder. Bir de tabii ki aile terapistinin ilişki ve aile terapisi konusundaki deneyimi ve eğitimi ile ilgili de soru sorabilirsiniz. Sorulara verilen yanıtlar yeterince tatminkarsa ve terapist size ilişkinizdeki ana sorun konularını saptayıp, terapinin sonraki aşamalarına yönelik planlaması ile ilgili de bilgiler de veriyorsa doğru yerdesiniz.

Yukarıdaki maddelerde belirtilen konularda sorun yaşıyorsanız, eşiniz ve aile bireyleriniz ile size en yakın ve rahatça birlikte ulaşabileceğiniz, kaliteli bir hizmet sunan merkezlerin birinden (hastane, klinik, aile danışma merkezi, belediyelerin veya kamu kurumlarının psikolojik danışmanlık merkezlerinden, muayenehane veya özel danışmanlık merkezlerinden) destek alabilirsiniz.

“Paylaşmak, iyileşmenin ilk adımıdır. Güvenebildiğiniz sevgi dolu ve size faydalı olacak doğru kişiyi bulmak ise iyileşmenin devam adımlarıdır. Koşmaya hazırlanın!”

Call Now ButtonBilgi Al